Jiří Paroubek jako možnou variantu daňové reformy z dílny ČSSD prezentuje zavedení sazeb 10, 20 a 30 procent s tím, že nejvyšší daň by platili lidé s příjmy nad 40 tisíc korun. Souhlasíte s takovou variantou nebo navrhnete jinou?

Je to jedna z možných variant a já mám jiný názor. Hranice 40 až 50 tisíc korun mi připadá jako příliš nízká pro posílení daňové progrese. Průměrný plat vysokoškoláka v ČR se pohybuje právě kolem 40 tisíc a myslím si, že lidé, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní už patří do středních příjmových skupin.

Čili bych tu hranici pro posílení progrese posunul poněkud výše. Pracovně zatím navrhuji do diskuse, aby ta hranice byla pětinásobek průměrného platu.

Jaké varianty daňových změn jsou v rámci ČSSD ve hře?

Tou první je obnovení systému několika daňových pásem, ta mohou být dvě, tři, ale může jich být také čtyři nebo pět. Před 1. lednem jsme měli čtyři, čili můžeme se k tomu vrátit, nebo mohou být jenom dvě. Teď je otázka, jak budou široká a od jaké výše příjmů progresi posílíme.

Druhá varianta je pracovně nazvána slovenská cesta, kdy SMER- sociální demokracie nezrušili jednu sazbu daně z příjmu, ale znemožnili lidem z nejvyššími příjmy, aby uplatňovali všechny slevy na dani a tím pádem platí vyšší daně. Dohodli jsme se s předsedou, že bychom teď v ČSSD vedli diskusi a dospěli k nějakému řešení, naší představě.

Šéf sociální demokracie oznámil, že výsledky vnitrostranické debaty budou známy za pět až šest týdnů. Vy jste se ovšem vyjádřil, že konkrétní plán na daňové změny oznámí ČSSD až před volbami v roce 2010. Kdy se tedy veřejnost dozví definitivní variantu?

Myslím, že bude potřeba počkat na konec letošního roku a udělat socioekonomickou analýzu toho, jak jsou na tom jednotlivé skupiny obyvatel po reformě a komu je třeba poskytnou první pomoc i formou daňové reformy.

Reforma funguje zatím tři měsíce a mně se to zdá příliš brzy abychom už ordinovali léky na nemoc, která trvá tři měsíce a my přesně nevíme, koho všechno postihne.

Takže vnitrostranická anketa k daním by měla být spíše jenom vodítkem?
Ano, vodítkem, potom samozřejmě musíme provést propočty, udělat zmíněnou analýzu. Myslím, že na to máme čas. Pokud jde o konkrétní nastavení daňových pásem, tak to můžeme udělat třeba na jaře 2009 v souvislosti se sjezdem ČSSD.