Minulý týden Klaus zastavil trestní stíhání Kratochvíla vedené proti němu za zneužívání informací v obchodním styku a další hospodářskou trestnou činnost. Podle Hradu kvůli jeho zdraví.

"Rozhodující věcí bylo, že v tomto případě soud rozhodl o přerušení trestního řízení ze zdravotních důvodů," zopakoval na svých stránkách Klaus. Uvedl, že muž není kvůli svému zdraví schopen se účastnit trestního řízení. Dodal, že při posuzování žádosti o milost měl k dispozici vyjádření psychiatrů.

"Při udělování této konkrétní milosti jsem si nebyl vědom toho, že jsem se s tímto člověkem setkal," napsal prezident.

Klaus nevěděl, že je Kratochvíl sponzorem

Podle Mladé fronty Dnes je jihlavský podnikatel Kratochvíl velký příznivec ODS na Vysočině a straně dal v minulosti sponzorský dar ve výši 200 000 korun, stranická pobočka ho ale musela vrátit, protože podle vnitřních předpisů nemůže strana tak vysoké částky přijímat. Deník napsal, že logo podnikatelovy dopravní společnosti ICOM transport zdobilo stranický kongres, letáky ODS na oplátku visely na sídle firmy v Jihlavě i na autobusech firmy.

List uvedl, že v roce 2004, když Klaus navštívil Jihlavu, ho Kratochvíl vítal s kyticí. Spolu jsou i na fotografii z akce Jazz na Hradě z poloviny letošního ledna, uvedl časopis Týden. Klaus zdůraznil, že do zveřejnění v médiích o těchto okolnostech neměl ponětí.

"Nevěděl jsem, že byl sponzorem ODS a že se stýkal s některými představiteli ODS. V několika případech mi byla v minulosti milost doporučována některými poslanci či senátory či se za žádajícího přimlouvali starostové, ředitelé škol či podniků (...) ale v tomto případě to tak nebylo," napsal Klaus.