Materiál počítá s tím, že by v roce 2010 a 2011 studenti maturovali z češtiny a k ní by si volili buď cizí jazyk, nebo matematiku. Kdo bude chtít, bude moci maturovat až ze třech nepovinných předmětů.

V roce 2012 by pak čekala maturanty zkouška z češtiny a cizího jazyka, třetí předmět by si zvolili z nabídky matematiky, občanského a společenskovědního základu nebo informatiky. Přibrat by si však mohli ještě další, nepovinné předměty.

Návrh maturit také předpokládá, že by ředitelé škol mohli od roku 2012 zasahovat do nabídky předmětů a nařídit třeba povinnou maturitu z matematiky. Nové maturity by měly mít i takzvanou profilovou část, o její podobě by rozhodoval ve velké míře ředitel školy. Ministerstvo školství už nechalo vytisknout katalogy požadavků znalostí k maturitám.

Státní maturity získaly ve Sněmovně drtivou podporu, pro přijetí bylo 151 zákonodárců ze 171 přítomných, proti nehlasoval nikdo.

Ministr školství Ondřej Liška (SZ)Ministr školství Ondřej Liška (SZ)foto: Právo/Petr Hloušek

Šojdrová: vysoké školy by měly výsledky maturit zohlednit

Místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová uvítala, že ministr školství Ondřej Liška (SZ) novelu týkající se státních maturit předložil ve velmi krátkém termínu. „Je důležité, že se už nezpochybňuje nová maturita sama o sobě. Znamená jistotu, že nová takzvaná státní maturita skutečně v roce 2010 bude spuštěna,“ řekla Novinkám Šojdrová.

Podle ní je rovněž důležité, že studentům, kteří budou maturovat podle nového systému, se nabízí jakési přechodné období. „V roce 2010 a 2011 si budou moci vybrat místo cizího jazyka maturovat z matematiky, což považuji za zajímavé pro žáky středních průmyslových škol,“ uvedla.

Šojdrová předpokládá, že na státní maturity zareagují vysoké školy. „A budou do svého rozhodování v přijímacím řízení uplatňovat výsledky maturity. To nikdo nemůže nadiktovat, ale vysoké školy se dlouhodobě zajímají o novou maturitu a hodlají ji využít,“ prohlásila.

Společné maturity parlament loni odložil

Společné maturity měly podle původního plánu začít už ve školním roce 2007/2008, nakonec je ale parlament odložil. V zákonodárném sboru loni převážil názor, že nejsou dostatečně připraveny a jejich zavedení by způsobilo víc škody než užitku.

Původní varianta státních maturit počítala s tím, že budou mít jednu úroveň. Vláda ale přišla s dvěma úrovněmi v reakci na to, že dříve navrhovaný model školám nevyhovoval. Některým gymnáziím se zdálo, že jednotná maturita bude pro jejich studenty příliš lehká, pro některé školy mohla být zase příliš obtížná.