Potvrzují to jejich reakce na úterní rozhovor Práva se šéfem antimonopolního úřadu Martinem Pecinou. Ten mj. uvedl, že „knihovna podle Kaplického návrhu na Letné nikdy nebude, protože to odporuje územnímu plánu a ta nemůže projít v pražském zastupitelstvu, ovládaném ODS“.

„Pecinův názor je zajímavý, nejde ale o závazné stanovisko úřadu, sám uvádí, že nechystá nic proti možné stavbě blobu, i když naznačuje, že je na něj v tomto ohledu vyvíjen tlak,“ řekl v reakci na rozhovor Práva Ježek.


„Zastupitelé hlavního města nemají v tuto chvíli s blobem nic společného. Antimonopolní úřad musí rozhodnout o regulérnosti soutěže a právní legitimitě čerpání veřejných zdrojů. V kladném případě by muselo ministerstvo kultury najít finanční zdroje,“ reagoval pražský primátor Pavel Bém (ODS).


Pecina nechce vydat další rozhodnutí
Z rozhovoru s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyplynulo i to, že samotný úřad nechce ve věci opakovaně rozhodovat, ačkoliv se od něj očekává „jiné rozhodnutí“.


Úřad totiž uznal užití výjimky a tvrdí, že mu nepřísluší o budoucnosti blobu rozhodnout, opačné stanovisko vydá podle Peciny pouze v případě, že jej podpoří Brusel v tom smyslu, že výjimka neplatí.


V případě, že dají antimonopolnímu úřadu za pravdu, bude ministerstvo postupovat tak, „jak předpokládá zákon o zadávání veřejných zakázek“, sdělil Právu mluvčí ministerstva Jan Cieslar.


Na dotaz Práva, proč tedy ministerstvo soutěž nezruší, když na to má jako zřizovatel Národní knihovny právo, odpověděl : „Pokud bude v odpovědi na náš dotaz konstatováno, že soutěž o návrh nebyla hodnocena v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, ale podle jiných pravidel, bude to znamenat, že zadavatel není vázán ustanovením tohoto zákona, a nehrozí mu tudíž v něm stanovené sankce za neoprávněné zrušení zadávacího řízení. Tolik k případnému zrušení soutěže.“


Základní potíž je podle Ježka stále v tom, že město dosud nepodepsalo smlouvu na pozemky, která je podle jeho slov už od loňského července na magistrátním odboru obchodních aktivit. „Myslím si, že věcné důvody proti stavbě neexistují, stále je to otázkou vůle zastupitelů,“ míní Ježek.


Podle Béma Praha vstoupí do hry až v dalším kroku, ve kterém by se rozhodovalo o změně územního plánu. „Tato změna není nutná a je pouze věcí pana Ježka, zda by o ni požádal,“ dodal Bém.

Spor o pozemky
Podle zdroje Práva z pražské ODS je ale problém právě v aktivitě knihovny a politizaci celé kauzy. „My jsme jim vyšli vstříc, dokonce jsme souhlasili, že dostanou pozemky za výhodnějších podmínek než jiný investor,“ uvedl zdroj s tím, že jiný subjekt by za ně zaplatil až dvojnásobek.

„Oni ale nerespektovali územní plán a nyní se diví, že je problém. Je to, jako kdyby kdokoliv jiný chtěl stavět dům, ale ten by podle architekta zabral i sousedův pozemek. To zkrátka nelze povolit, protože by to byl precedens, který si nikdo nedovolí,“ vysvětlil.


Podle jeho slov je ale stále prostor k jednání a je docela dobře možné, že by zastupitelstvo mohlo termín pro získání stavebního povolení prodloužit. „Musí ale skončit chaos a začít pragmatická debata,“ dodal zdroj, který celou kauzu vnímá jako křivdu vůči Praze a pražské ODS.


Nyní musí knihovna povolení získat do konce roku, což v případě potřeby změny územního plánu nelze stihnout.
Podle Ježka ale není NK tím, kdo by knihovnu naplánoval na jiné pozemky.

„Celou věc s územním plánem si vymyslel útvar rozvoje města kvůli tunelům Blanka, problém by neměl být ani s částí, která je uváděna jako zeleň, protože ve skutečnosti je tam asfalt. My jsme na to přistoupili s tím, že sám útvar změnu Praze navrhne, což se i stalo,“ řekl Právu Ježek.


Radní návrh útvaru rozvoje schválili už v lednu minulého roku, pak se ale ukázalo, že by o něm mělo rozhodnout zastupitelstvo. Právě v této fázi se podle Ježka zřejmě začala celá kauza politizovat.


„Nám je jedno, zda to budou původní pozemky, nebo ty změněné, každopádně je to potřebných deset tisíc metrů čtverečních,“ dodal ředitel NK.
Vyjádření Martina Peciny může mít podle jeho slov stejný dopad jako prohlášení předsedy pražské ODS Pavla Žďárského, které loni v říjnu celou kauzu odstartovalo. Zastupitel se totiž jasně postavil proti Kaplického stavbě a řekl, že na Letné kvůli problému s pozemky stát nebude.