Šojdrová přednesla návrh na stažení svého bodu z jednání hned v úvodu schůze. Tento krok se ale nečekaně zkomplikoval. Vládní koalice totiž nebyla schopna dát dohromady dostatek hlasů a tak se jí několikrát nepodařilo stažení prosadit.

Po opakovaném zpochybnění hlasování stažení konečně prošlo. Ovšem těsnou většinou, pro hlasovalo 99 zákonodárců, přesně takový počet byl třeba.

Návrh jen odložila
Místopředsedkyně lidoveckých poslanců podle svých slov odmítá, že by svou předlohu definitivně „hodila do koše“. "Nejde o stažení, pouze o odklad, aby bylo umožněno koaliční jednání,“ řekla Novinkám Šojdrová s tím, že návrh by měl být projednán na červnové schůzi.

„Je to skutečně tak, že návrh se odkládá na červnovou schůzi,“ řekl Novinkám mluvčí lidovců Martin Horálek. „Je to gesto dobré vůle vůči ostatním koaličním poslancům,“ dodal.

Čunek bude jednat
Podle něj bude šéf strany Jiří Čunek mezitím vyjednávat s ostatními koaličními stranami, aby také jejich poslanci recipročně stáhli své individuální návrhy. Výsledkem by měl být společný koaliční návrh.

"Upozornila jsem předsedu strany i členy klubu, že s dalšími odklady projednání souhlasit nebudu," dodala Šojdrová.

Nedělní lidovecký sjezd neodsouhlasil návrh Šojdrové na zrušení poplatků pro děti do 18 let a pro matky v nemocnici v souvislosti s porodem.

Šojdrová později novinářům řekla, že výsledek hlasování na sjezdu byl těsný a odrazila se v něm odpovědnost delegátů za setrvání KDU-ČSL ve vládě.