Podle informací Práva se chystá ministerstvo vnitra převést na Českou poštu služby informační a komunikační techniky (ICT). Mluvčí MV Vladimír Řepka nechtěl informaci komentovat s tím, že podrobnosti k reformě ICT vedení MV zveřejní v úterý.

„ Zvažujeme možnosti a varianty, zda některé ze služeb ICT dále zajišťovat vlastními silami, nebo zda je nezajišťovat externě s cílem snížit provozní náklady MV,“ sdělil Řepka.

O něco konkrétnější byl ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac. „Víme, že MV hledá různé možnosti a převedení ICT služeb na Českou poštu je jedno z možných řešení,“ uvedl Mravinac. Potvrdil, že Česká pošta by se rozhodně nepouštěla do něčeho, co by nebyla schopna zabezpečit.

Pod Českou poštu by tak odhadem přešlo okolo pěti set lidí, kteří zajišťují servis pro telefonní, radiovou a přenosovou techniku.

Problém jen při privatizaci
Podle názoru oslovených odborníků má tato podoba reformy ICT služeb jedno riziko. „Pokud stát Českou poštu v budoucnu zprivatizuje, bude muset MV za spojení a servis platit soukromému subjektu,“ řekl jeden z policejních spojařů, který si nepřál být jmenován.

Podle ministra vnitra Ivana Langera vláda s privatizací České pošty nepočítá. „Podle materiálu, který vláda schválila, byl uložen ministerstvu vnitra jako zakladateli státního podniku Česká pošta úkol provést transformaci a předložit transformační projekt do 31. prosince 2008.

Vyplývá z toho, že během roku a půl bude Česká pošta transformován na akciovou společnost stoprocentně ve vlastnictví státu,“ uvedl ministr.