Všichni oslovení se shodli, že by si pachatelé zasloužili nejvyšší trest. „Je to hanebnost. Překvapilo mě, že se něco takového mohlo stát. Myslela jsem si, že místa, jako je toto, někdo hlídá,“ řekla Petra Vojtíšková, která do Terezína přijela až z dalekého Znojma.

Šokovaní z poničených náhrobků byli také cizinci. „Nevěděli jsme, že se tu něco stalo,“ uvedla překvapená turistka z Velké Británie. „Je to velice smutné, ale zloději, kteří se nezastaví před ničím, žijí všude,“ dodala Angličanka s tím, že nedávno v jejím bydlišti zloději vykradli gotický kostel.

Poničené náhrobky na terezínském hřbitově si v neděli prohlížely desítky návštěvníků.:. foto: Právo/Jaroslav Švehla

Mezi nedělními návštěvníky se objevil také herec Oldřich Kaiser, který vidí řešení v přísnějším postihu majitelů výkupen barevných kovů.

„Pokud policie ve sběrně objeví bronzové náhrobky, které evidentně pocházejí z trestné činnosti, měl by být automaticky spolupachatelem i ten, kdo je vykoupil,“ vysvětluje Kaiser.

Podle jeho slov by se měly ukradené destičky nahradit pryskyřicovými, které už nebudou zloděje lákat. „Nenechavci tu jsou a budou, je to jako plevel, kterého se nikdy nezbavíme,“ dodal Kaiser.

Na poničené náhrobky se do Terezína přijel podívat i herec Oldřich Kaiser.:. Na poničené náhrobky se do Terezína přijel podívat i herec Oldřich Kaiser.foto: Právo/Jaroslav Švehla

Nápad nahradit bronzové jmenovky za destičky z pryskyřice se oslovené mladé ženě z Prahy, která si nepřála být jmenována, příliš nelíbil.

„K obětem mi to přijde nedůstojné. Pokud na nové bronzové jmenovky chybí peníze, mohla by se na jejich výrobu uspořádat sbírka,“ odvětila mladá žena s tím, že by určitě do takové sbírky sama přispěla.

Podle mluvčí Litoměřické policie Aleny Romové kriminalisté pachatele do současné doby nezjistili.

„Památníku Terezín vznikla škoda téměř 2,5 miliónu korun a pachateli hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let,“ dodala Romová.