Delegáti schválili návrh lidoveckého experta na zdravotnictví Jiřího Carbola, podle kterého KDU-ČSL "odmítá prodej pojišťoven a požaduje, aby prostředky povinného zdravotního pojištění nepřecházely do majetků zdravotních pojišťoven a zůstaly trvale pod kontrolou státu".

Většina z účastníků sjezdu vzápětí neschválila návrh, podle kterého by KDU-ČSL neměla nesouhlasit s převodem pojišťoven na akciové společnosti.

Účastníci sjezdu tak vyslyšeli názor předsedy Jiřího Čunka, podle kterého tak lidovci naplní koaliční smlouvu a zároveň nedovolí rozprodej majetku.

Dodržujte koaliční program, hřímal Topolánek
Premiér Mirek Topolánek (ODS) již před hlasováním kritizoval KDU-ČSL za její výhrady vůči reformám ve zdravotnictví.

"Pokud nejste spokojeni, kam hodláte směřovat? Je pro vás koaliční smlouva zákonem stejně jako pro mě? Neočekávám odpověd nyní, ale v podobě společného hlasování při plnění koaličního programu," řekl.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) na sjezdu lidovců :. Premiér Mirek Topolánek (ODS) na sjezdu lidovcůfoto: ČTK/Alexandra Mlejnková
"To, že premiér a ODS jdou za programové prohlášení a slíbili, že prodají zdravotní pojišťovny, není moje věc," odvětil Čunek na Topolánkovu kritiku.

Nyní bude podle něj záležet na tom, jak se vypořádá se zadáním sjezdu ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který transformační zákon připravuje. Usnesení by také měla promítnout do své práce koaliční zdravotní komise, míní Čunek.

Návrhy na rušení poplatků neprošly

Lidovecký sjezd neodsouhlasil návrh místopředsedkyně poslaneckého klubu Michaely Šojdrové na zrušení poplatků pro děti do 18 let a pro matky v nemocnici v souvislosti s porodem.

Šojdrová později novinářům řekla, že výsledek hlasování na sjezdu byl těsný a odrazila se v něm odpovědnost delegátů za setrvání KDU-ČSL ve vládě.

Podobně dopadlo i hlasování o zrušení poplatků pro důchodce. Neprošly ani návrhy kritika reformy Ludvíka Hovorky.

Nic podle něj ale zatím není ztracené, věří, že se k problému vrátí celostátní konference.

Více dají na experty
Hovorka upozornil, že sjezd odhlasoval, aby byly více respektovány názory stranických expertních týmů, tudíž by proto měl být vzat na vědomí i postoj zdravotnických expertů KDU-ČSL.

Delegáti také poslance a senátory zavázali, aby usilovali o zpřísnění podmínek pro potraty. Pokud tvrdší podmínky koalice nepřijme, má z legislativních změn formulace o umělém ukončení těhotenství zcela vypadnout.

Zdravotnictvím se bude z rozhodnutí sjezdu zabývat celostátní konference 12. května.

Lidovecký sjezd byl ukončen zpěvem svatováclavského chorálu v podání tří stovek delegátů.