Podle Pospíšila se ještě nikdy v Česku nestalo, aby byl k Ústavnímu soudu při projednávání rušení nějakého zákona předvolán premiér. "Je to legální a možné, při projednávání tak citlivého tématu to ale vrhá na Ústavní soud špatné světlo," řekl v ČT ministr.

Podle místopředsedkyně soudu Elišky Wagnerové ale na předvolání premiéra není nic neobvyklého. Například na půdě německého ústavního soudu je podle ní předvolávání politiků normální. „V Česku to možná obvyklé není, ale v Evropě to je zcela běžné. A český Ústavní soud chce dosahovat evropských kvalit," řekla Wagnerová.

Bývalá ministryně spravedlnosti za vlády ČSSD Marie Benešová s názorem Wagnerové souhlasila. To, že podle ní něco bylo poprvé neznamená, že to bylo špatně. "Všechno je jednou poprvé," řekla s úsměvem.

Otázky nešly k věci
Pospíšil se také připojil ke kritice vicepremiéra a ministra práce Nečase, který ostře kritizoval některé členy soudu za jejich výroky při projednávání zdravotní části reformy. Mluvili podle něj jazykem opozičních politiků.

Podle Pospíšila skutečně mnohé otázky soudců nemířily k meritu věci. „Padaly tam otázky, které se týkaly politické diskuse, nikoli podstaty, tedy ústavnosti toho zákona,“ řekl.

To místopředsedkyně soudu také jasně odmítla. Kladené otázky podle ní byly nutné pro to, aby soud zjistil jaký je účel zákona, zda je zákon potřebný a zda zákonodárci zvolili ty nejmírnější prostředky, aby cíle dosáhli.

Také Benešová s Nečasovou kritikou nesouhlasila. Podle ní byly výroky zbytečně hysterické. „Je normální, že pokud potřebuje soud tu věc projednat, musí politikům klást dotazy, aby se dobral odpovědí,“ řekla v ČT. Podobná slova podle ní negativně zasahují do chodu justice.

Odklad rozhodnutí nahrává spekulacím
Do třetice Pospíšil kritizoval ÚS za to, že odložil projednávání ústavnosti zdravotních poplatků. Podle Pospíšila to nahrává spekulacím, že předseda soudu Rychetský, bývalý místopředseda vlády za ČSSD, odložil rozhodnutí proto, že nemá dostatečnou většinu pro jejich zrušení.

Rychetský již v minulosti skutečně několikrát připustil, že Ústavní soud je v názorech na mnoho témat rozdělen „osm ku sedmi“.


Wagnerová potvrdila, že ÚS je v mnoha věcech rozdělen téměř na půl, nevidí na tom ale nic neobvyklého. Soud podle ní potřebuje čas na zapracování nálezu. Doplnila, že tomu tak bylo již v minulosti mnohokrát. Benešová argumenty Wagnerové podpořila.

Ve středu 23. dubna ústavní soudci posoudí třetí tematickou část reformního zákona, věnovanou sociální oblasti.