"Moje kauza určitě stranu nesjednocovala. Trvám ale na tom, že nebyla prvotní a hlavní příčinou jejího rozdělení a naší současné nejednoty (...). Chyby a ústup od ideových zásad a principů se projevoval už mnohem dřív," prohlásil lidovecký šéf.

Čunek přiznal, že proti obviněním se zpočátku bránil "poněkud ledabyle, a tudíž nepřesvědčivě". Uznal své chyby a delegátům se za ně omluvil, poděkoval těm, kteří mu nepřestali věřit ani v kritických chvílích.

Špatný obraz strany

Za příčiny všeobecné nespokojenosti v KDU-ČSL označil kromě nejednoty také obraz strany a její politiky u veřejnosti. "Pokud někdo nebude náš program respektovat, pak bez ohledu na to, jakou funkci zastává, bude z ní muset odejít," prohlásil.

Za nejjistější cestu, jak se mohou lidovci ztrapnit, znechutit voliče a znevěrohodnit sami sebe i celou stranu, označil "morálkaření a farizejské napomínání druhých". Jako příklady podobného chování v minulosti označil přístup KDU-ČSL v době rozpadu čtyřkoalice před volbami 2002 nebo v době aféry premiéra Stanislava Grosse (ČSSD).

DOKUMENT: Projev předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka

Tehdy se vůči sociálním demokratům lidovci chovali jako "škodolibý moralizující kazatel", ne jako koaliční partner, zmínil Čunek postup strany pod vedením svého předchůdce Miroslava Kalouska. Připomněl i Kalouskovu snahu domluvit se na vládě s ČSSD tolerovanou komunisty, která nynějšího ministra financí stála předsednickou funkci.

Kritika Kalouska

Staronový vicepremiér také ostře kritizoval situaci a atmosféru uvnitř strany. Pokud chce KDU-ČSL získat na svou stranu více voličů a obnovit důvěru uvnitř strany, potřebuje podle Čunka týmovou spolupráci.


Sobotní sjezd KDU-ČSL v Pardubicích.:. Ministr financí Miroslav Kalousek na sobotním sjezdu foto: Právo/Michaela Říhová

"Není možné, abychom spolu ve vedení strany komunikovali méně než s koaličními partnery. Není možné, aby představitel strany, který se svým názorem neuspěje, veřejně tvrdil, že KDU-ČSL neví, co chce. Není možné, aby předseda senátorů (Adolf Jílek) vykazoval ze společného zasedání klubů sjezdem zvolené místopředsedy strany," prohlásil Čunek. Nepřímo se tak pustil do stranického kolegy, ministra financí Miroslava Kalouska.

Že byla Čunkova slova mířeně "přesně," potvrdily Kalouskovy reakce na jeho projev. "Pan předseda zvolil starou politickou zásadu: nemáš-li vizi, musíš mít vnitřního nepřítele. A pokud ho nemáš, musíš si ho vymyslet," řekl novinářům Kalousek.

Hovorka proti reformám

Do Kalouska se obul také kritik záměrů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) Ludvík Hovorka. Hovorka sjezd KDU-ČSL požádal o vytvoření tvrdých mantinelů pro zdravotní reformu. Podle Kalouska ale je třeba zavést spoluúčast veřejnosti na zdravotní péči, protože stávající systém je vzhledem k stárnutí populace dlouhodobě neúnosný.

Hovorka, který jako jediný koaliční poslanec loni nepodpořil vládní reformu veřejných financí, žádá o změnu koaličních pravidel pro přípravu vládních návrhů zákonů. V návrhu usnesení, který předložil, uvedl, že by měly být všechny legislativní změny připravovány od začátku ve spolupráci koaličních partnerů a měly by být diskutovány i variantní návrhy.

Lidovci budou v neděli z Hovorkovy iniciativy rozhodovat o návrhu zavázat poslance a senátory, aby hlasovali pro zachování veřejnoprávního neziskového charakteru zdravotních pojišťoven jako jediné první formy a pro zachování veřejnoprávního charakteru fakultních nemocnic.

Podle Kalouska jsou důchodová a zdravotní reforma nezbytné. "Pokud ve jménu aktuální spotřeby budeme odsouvat reformy, tak se chováme asociálně," hřímal z pódia. Vládní reforma podle něj ukáže, zda jsou lidovci sociálně odpovědní nebo sociálně populističtí.

Vedení se volit nebude

Delegáti sjezdu hned v úvodu odmítli hlasovat o novém vedení. Návrh podal Viktor Souček z kladenské organizace. Moderující místopředseda Stanislav Juránek se spletl a chtěl dát hlasovat o zařazení bodu, v kterém by se přímo hlasovalo o odvolání předsedy. To vyvolalo smích. Juránek se po upozornění opravil.

Pro volební sjezd zvedlo ruku jen pět z přítomných 280 delegátů. S návrhem neuspěl ani poslanec Ludvík Hovorka. Chtěl, aby se sjezd zabýval ve zvláštním bodu postup při projednávání reformy zdravotnictví, ale bezúspěšně. Šéf strany Čunek mu potom doporučil, aby svůj návrh přednesl v rámci diskuse.

Klaus poděkoval za podporu

Prezident Václav Klaus nazval ve svém projevu lidovce „svorníkem české politiky“ a lidoveckým zákonodárcům poděkoval za hlasy, kterém mu dali v prezidentské volbě.

Václav Klaus (vlevo) a šéf lidovců Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL v Pardubicích:. Václav Klaus (vlevo) a šéf lidovců Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL v Pardubicíchfoto: Právo/Michaela Říhová

Slíbil, že se bude snažit postupovat v duchu křesťanských hodnot, ke kterým se přihlásil v prezidentském projevu. „Jsem rád, že má slova našla u vás odezvu a  že jste mi dali svůj hlas,“ uvedl Klaus. Většina lidovců při prezidentské volbě skutečně podpořila Klause a s podporou "přeběhlíků" z řad ČSSD tak umožnila jeho znovuzvolení. Klaus pochválil i vládu, že se snaží o ekonomické a sociální reformy.

DOKUMENT: Projev prezidenta Klause na sjezdu KDU-ČSL

Paroubek i Kuchtová: Jsme si s lidovci velmi blízcí

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek hledal ve svém projevu společné rysy obou stran, které je sbližují. Připomněl, že lidovci a soc. demokraté jsou spojeni společnou historií za nacistů a komunistů.

Jsou si blízcí kvůli podobné voličské základně a také podobnému programu. „Ve vašem projektu je celá řada tezí, které by podepsal každý sociální demokrat,“ uvedl Paroubek.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na lidoveckém sjezdu:. Předseda ČSSD Jiří Paroubek na lidoveckém sjezdufoto: Právo/Michaela Říhová

Také první místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová mluvila o společných zájmech, jakými jsou podpora školství, venkova či snaha o přehodnocení poplatků ve zdravotnictví. Připomněla, že SZ a KDU-ČSL jdou v řadě regionů společně do krajských voleb.

Lidovci: Předsedu už neřešíme, na řadě je prograM

Dopoledne byly na programu bilanční zprávy o činnosti strany od minulého sjezdu, odpoledne sjezd schvaloval aktualizovaný program strany. V neděli rozhodnou lidovci o pořadí svých kandidátů pro volby do Evropského parlamentu, které se konají příští rok.