Právu to v pátek sdělila ředitelka Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dítěte Lenka Pavlová.

„Stále máme velký problém s paní Vichnarovou komunikovat. Cestami, které máme k dispozici, jsem jí však tlumočila nabídku soukromé osoby z České republiky, která jí chce v případě finančních těžkostí pomoci s úhradou soudních poplatků či cestovních výdajů,“ řekla Právu Pavlová.

Podle ní to není poprvé, co se v takto medializovaných kauzách nabízejí soukromí sponzoři, kteří chtějí pomoci někomu konkrétnímu, nikoli anonymním nadačním fondům.


„Přesně to se stalo i v tomto případě – ozvala se paní, která nabídla finanční pomoc. Zda jí však paní Vichnarová využila, to nevíme,“ dodala ředitelka Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dítěte.


Matka si vše platí sama
Matka šestileté Terezy Vichnarové je v Austrálii na své náklady. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dítěte podle Pavlové neví, kde Nicol Vichnarová bydlí, zda v hotelu nebo v soukromí. Nezná ani další podrobnosti.

Matka se o svou šestiletou dceru, kterou o Velikonocích unesl z Česka do Austrálie její novozélandský otec, bude podle čtvrtečního rozhodnutí australského soudu starat až do 21. května. Biologický otec, osmatřicetiletý Novozélanďan Rodney W. Cowie, smí v té době dítě vídat.