Občanští demokraté se tomuto návrhu brání. Možná i proto, že připravují privatizaci velkých nemocnic a privatizátoři by přišli ročně zhruba o dvě miliardy korun vybraných na poplatcích.

To jsou peníze, které nemocnice získávají okamžitě a mohou je použít vlastně na co chtějí. Stejně tak je tomu i u soukromých lékařů. Většinou je používají na zvýšené provozní náklady.

Je to zbytečné, míní ministerstvo
„Přesměrování poplatků do pojišťoven je zbytečný zásah do fungujícího systému, který jsme od ledna úspěšně zavedli,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Dodal, že je to jen psychologická hra s voliči.

„Že peníze nepůjdou do kapes zdravotnického zařízení, ale pojišťovně, která je musí dát na léčení zní asi pro voliče mnohem lépe, ale princip je stejný. Pořád je jeden rybník, myslím tím peníze zdravotnického zařízení, do kterého teče řeka peněz ze zdravotního pojištění a potůček z regulačních poplatků. Když ten potůček poteče do pojišťoven, spojí se s řekou a zase přiteče do zdravotnického zařízení. Tak o co vlastně jde?“ řekl Právu Cikrt.

Analýzy do měsíce

Ministerstvo udělá analýzu dopadu všech návrhů lidovců a zelených a předloží je koaliční zdravotní komisi 15. května. Ta má připravit podklady pro rozhodnutí lídrů koaličních stran o možné úpravě poplatků.


Pojišťovny měly poplatky zohlednit v příjmech zdravotnických zařízení při stanovování cen péče pro letošní rok, ale většinou to neudělaly, a tak vybrané peníze jsou vlastně v systému navíc.


Ve vyjednávání o cenách péče pro rok 2009 už ale pojišťovny počítají s tím, že o vybrané poplatky dají z pojištění lékařům peněz o něco méně.