„Scénář protestů už je schválen,“ uvedl v pátek šéf odborářů František Dobšík. Je ale otázkou, bude-li Liška na vládní jednání vůbec připraven. Loni 4. prosince, když byl jmenován šéfem resortu, slíbil stávkujícím učitelům, že začne o jejich mzdách jednat okamžitě. Na ministerstvu se však začali problematikou platů zabývat až letos v březnu.

Teprve v zápisu z 11. porady vedení resortu, která se konala 18. března 2008, stojí: „Pan ministr požádal o uskutečnění společného jednání s první náměstkyní Bartoňovou, náměstkem Kitzbergerem, náměstkem Růžičkou, vrchní ředitelkou Matuškovou a ředitelem Finkem k problematice platů učitelů.“ Odpovědnost za jednání nesl vrchní ředitel Liškova kabinetu Roman Hvězda.

Platy sráží inflace
Liška v pátek uvedl, že prostor pro řešení situace v letošním roce je. Při jednání ve vládě bude prý argumentovat nejen vysokou inflací a poklesem reálných mezd, ale také srovnáním odměn učitelů se zahraničím.

Podle Dobšíka se kvůli vysoké inflaci propadly reálné mzdy učitelů více, než se očekávalo.

„Konečný rozpis prostředků na školy neodpovídá slibovanému 2,8procentnímu růstu, ale je nižší. Pohybuje se kolem 1,5 procenta. Inflace přitom v prvních dvou měsících letošního roku činila 7,5 procenta, v březnu klesla na 7,1 procenta,“ řekl Dobšík s tím, že odbory požadují, aby v příštím roce rostly platy podle výše aktuální inflace. Chtějí, aby se pohybovaly alespoň čtyři procenta nad její mírou.