Všechny zdravil "Dobrý den", zatímco havíři odpovídali "Zdař Bůh." Ale na debaty nebylo moc času, horníci měli své práce dost. „Šichtu za nás neodrobí,“ vysvětlovali.

Paroubek prohlásil, že si neumí představit, že by  lidé v dole pracovali až do 65 let. „Ministr Nečas by měl taky sfárat, tedy pokud se odváží,“ řekl Paroubek.

Ministr práce a sociálních věcí před několika dny lehce ironicky vyjádřil obavy, aby Paroubek při své postavě neměl s průchodem štoly problémy.

„Měl péči o mé zdraví, tak mu vzkazuji, že jsem to zvládl bez problémů. Fyzicky jsem na tom výborně. Teď by měl on ukázat, jestli se nebojí,“ uvedl Paroubek, kterého pozvali horničtí odboráři.

Paroubek ukazuje kus paskovského uhlí, které dostal od havířů jako dárek. :. Paroubek ukazuje kus paskovského uhlí, které dostal od havířů jako dárek. foto: Právo/Josef Gabzdyl

Havíři neobvyklou návštěvu brali jako zpestření směny, ale při zmínce o odchodu do důchodu až v 65 letech zvážněli a přiznali, že na šéfa sociální demokracie hodně sázejí.

„V dole dělám jednadvacet let a už nyní mám problémy s plícemi a také klouby bolí. Politici by si to měli zkusit a přestali by takhle uvažovat,“ podotkl 45letý Bartoloměj Petruš z Frýdku Místku.

Paroubek i na dole slíbil, že se pokusí posunutí odchodu do důchodu zablokovat a pokud se to nepovede, tak v případě vítězných parlamentních voleb takový zákon zruší. „To horníkům veřejně slibuji,“ konstatoval.

Nakonec se novinářům pochlubil s dárkem, který mu bude páteční fárání navždy připomínat - kusem paskovského uhlí. „Je tady jiné uhlí než na Karvinsku, kde jsem fáral poprvé. Takové lesklé, jakoby s pyritem. Určitě ho někde vystavím,“ liboval si Paroubek.