Ukázalo to čtvrteční jednání senátní komise pro ústavu a potvrdil to i náměstek ministra pro legislativu Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). "Tam se parlament neshodne na ničem," shrnul názory získané i od poslanců.

Přitom jeho stranický kolega a nadřízený ministr Cyril Svoboda má do konce června předložit stanovisko vládě, která debatu o přímé volbě hlavy státu slíbila. "Hledám styčné body průchozí parlamentem. Příliš se to nechce. Vláda to asi odpíská," přiznal náměstek.

Spory o způsob volby a nominace

Zatímco ČSSD je pro dvoukolovou volbu, ODS prosazuje jednokolovou. Má už zkušenosti ze senátních voleb, kdy sice vyhrává v prvním kole, ale v následném to ne vždy zopakuje.

Stodůlka za ústupovou variantu považuje takový model dvoukolové volby, kde by do finále postoupili kandidáti se ziskem 12 až 15 procent hlasů z kola prvního, tedy ne jen dva nejlepší. To však odmítají občanští demokraté.

Spory panují také v tom, kdo má kandidáta navrhovat. Jestli vedle poslanců a senátorů také občané a v jakém počtu – 30 tisíc, nebo 50 tisíc podepsaných pod peticemi.

Člen senátní komise, exsenátor Edvard Outrata soudí, že s nominacemi by mohli přispět krajští a městští zastupitelé.

Senátoři odmítli i nápad prodloužit pětileté funkční období prezidenta o rok či dva. Při dvou funkčních obdobích by pak mohl prezident sedět na Hradě až 14 let. Podle senátorů by hlava státu v případném druhém období mohla opakovaně dosadit do Ústavního soudu ty, kteří jí vyhovují. Tito soudci mají desetiletý mandát.

Pithart: přímá volba souvisí s pravomocemi

Za zásadní chybu považuje místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), že se neklade otázka, zda chceme změnit parlamentní demokracii v prezidentský systém. "Přímá volba a nehnout s pravomocemi je sice možné, ale nedává to smysl. Chceme systém typu Sarkozy, Putin, Bush?“ položil řečnickou otázku.

Pesimistický je Jiří Žák (ODS) a míní, že debata o přímé volbě nepovede k žádné změně, neboť současný systém politickým stranám vyhovuje. "Jde pouze o populistické deklarace a získávají tak jen politické body,“ řekl.