Zákaz privatizovat fakultní nemocnice vypracoval stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Navrhl novelu privatizačního zákona, která by v případě schválení parlamentem zabránila snahám o prodej klíčových zdravotnických zařízení, která se podle plánu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) mají transformovat na univerzitní nemocnice. Ty mají být akciovými společnostmi, akcie by vlastnil stát a univerzita.

Vláda odmítla také návrh skupiny komunistických poslanců v čele a Kateřinou Konečnou. Ti prosazují, aby se interpelace na premiéra a ministry konaly také ve středu a v pátek. Nyní mají poslanci možnost interpelovat členy vlády pouze ve čtvrtek odpoledne.

Návrh KSČM je reakcí na to, že se předseda vlády a šéfové resortů interpelacím vyhýbají a nedostavují se na ně. Ve Sněmovně už byly absence členů kabinetu předmětem řady hádek a stížností opozice.

Obě normy nyní posoudí Sněmovna a Senát.

Překvapení se nekonalo

Vládní webové stránky, na kterých se vždy v době jednání vlády objevují výsledky rokování ministrů, ve středu ráno překvapily. U návrhů ČSSD a KSČM bylo totiž uvedeno, že je kabinet schválil. To, že byly návrhy schváleny, potvrzovali na dotaz Novinek i pracovníci tiskového odboru vlády.

„Vláda mne poprvé po dvou letech pozitivně překvapila,“ reagovala Konečná pro Novinky v situaci, kdy to vypadalo, že kabinet rozšíření interpelací schválil. Za zhruba půl hodiny ale bylo vše jinak a na vládním webu se objevilo u obou opozičních návrhů - přijato negativní stanovisko.

"Opravdu jsem si myslela, že vláda konečně udělala něco dobře, ale trvalo to jen pár minut. Moc jsme nepočítali s tím, že to schválí, znamená to totiž pro premiéra a ministry více práce," okomentovala to Konečná.