Atmosféru starých časů, kdy nastoupil na Hrad, připravili ve čtvrtek Liberečtí exprezidentu Václavu Havlovi. "Nazdáár Vašku, čau Honzo, tak zase na místě činu," vítal Havla a herce Jana Třísku početný špalír vděčných lidiček.

Stovky lidí, mezi nimiž nechyběl například režisér Divadla Ypsilon Jan Schmid, přivedla zřejmě do liberecké krajské knihovny skutečnost, že Liberec, kde při srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy zahynulo osm lidí, se stal i přičiněním dvojice Havel - Tříska jedním z hlavních center národního odporu. Liberecký hostinec U pěti okupantů tehdy nabízel menu typu Varšavská sekaná 4,9 rubla, Bilak na rožni 10,5 rubla nebo Čs.-sovětské přátelství na huntě za pakatel.

Dlouhá noc v Liberci

"Přijeli jsme sem po třiceti pěti letech opět z Hrádečku u Trutnova, kde jsme tenkrát společně trávili léto. Pozvali nás přátelé z Liberce na večírek. O půlnoci zaznělo z rádia, že sem vstoupila ta vojska. Zůstali jsme tady týden v místním radiu. Byly to pozoruhodné zážitky," zavzpomínal Havel na 21. srpen 1968.

:. 35. VÝROČÍ - 21. SRPEN 1968
Třetina Rusů schvaluje obsazení Československa v srpnu 1968
Jiří Dientsbier: Pražské jaro znamenalo demokratickou změnu
ČT pustí sestřih z jednání RB OSN ze srpna 1968

"Jde o hřebík, který mám stále zapíchnutý v srdci. Na rozdíl od Václava si nemyslím, že šlo o veselý večírek. Byla to dlouhá noc," doplnil přítele Tříska. Oba protagonisté tehdy trávili noc ve společnosti liberecké galeristky a jejího manžela. "Každou chvíli se chodili s obavami dívat na svoji spící dceru, jako kdyby něco viselo ve vzduchu. Cítili jsme, že se něco stane," popsal poslední noc Pražského jara Tříska.

Havel: S Moskvou žádná smlouva nebyla

Vývoj lidského myšlení demonstroval Havel na tehdejších heslech patřících do kategorie lidové tvořivosti. "Objevila se hesla typu Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil, když dnes už je jasné, že kdyby se Lenin probudil, řekl by tomu Brežněvovi ok," řekl Havel, který za paradox doby považuje skutečnost, že začátkem 90. let jako prezident tehdy předsedající země vyhlásil zánik Varšavské smlouvy.

Dotazy diváků se dotýkaly vesměs stále žhavých témat sametové revoluce v roce 1989. "Všiml bych si, kdybych byl řízen z Moskvy," odpověděl Havel na jeden z dotazů, který se týkal publikované zvěsti, že listopad 1989 měli, stejně jako srpen 1968, na svědomí Sověti. "Žádná smlouva týkající se předání moci nebyla. Faktem je, že exponenti minulého režimu byli mazanější a když my jsme připravovali nutné zákony, oni privatizovali," podotkl Havel k dotazu týkajícího se záležitosti, zda budou někdy známy podmínky sametového předání moci v roce 1989.

V Brně uctili mrtvé

Položením květin u pamětních desek brněnských obětí srpna 1968 a 1969 si připomněli letošní 35. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa představitelé Jihomoravského kraje, města Brna, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a dalších institucí.

Okupace moravské metropole v srpnu 1968 si vyžádala životy tří lidí, 14 dalších utrpělo zranění. Před hlavním nádražím byli postřeleni Jaroslav Trávníček z Podolí u Brna a Petr Roman ze Šlapanic. U benzínky v Jihlavské ulici byl postřelen 16letý učeň Josef Žemlička z Omic, který při převozu do nemocnice zemřel. Na silnici v Líšni zastřelil ruský voják dávkou ze samopalu Viliama Debnára z Hostěnic, který údajně nereagoval na výzvu k zastavení. Při srážce svého vozu se sovětským transportérem zahynul i příslušník Veřejné bezpečnosti Karel Chalupa.

Další oběti jsou spojeny s prvním výročím okupace, kdy se do ulic Brna vydaly tisíce lidí, jimž měly ve vzpomínkových akcích zabránit stovky policistů, milicionářů a vojáků. Tehdy byli v centru města výstřely zezadu zastřeleni osmnáctiletá Danuše Muzikářová z Brna a osmadvacetiletý Stanislav Valehrach z Koválovic, dalších osm lidí bylo těžce a 12 lehce zraněno. Střelci nebyli nikdy vypátráni a potrestáni.

"Nemám už naději, že věc bude vyšetřena. Spoléhal jsem na rozhlas, televizi, tisk, že se přihlásí někdo kdo viděl, jak moji dceru zastřelili. Ale nikdo se neozval. Vyšetřování skončilo a moje dcera už víc než tři desítky let odpočívá na hřbitově v Králově Poli. Možná, že ani ten, kdo ji zabil, už není mezi živými," řekl při pietní vzpomínce na dceru její otec Jaroslav Muzikář.