"Bude to probíhat tak, že při každém zasedání vlády, předpokládáme od 14. května, se bude konat shromáždění občanů před Úřadem vlády. Bude vždy tematicky zaměřeno," informoval Štěch.

Tématy protestů podle něj budou především důchody, zdravotnictví, školství, platy nebo vysoká inflace.
Odboroví předáci nevyloučili ani možnost stávky. Rozhodnout by o ní měl sněm ČMKOS 20. května. "Přijali jsme usnesní, že sněm ČMKOS, který se sejde 20. května, bude jednat a rozhoden o případném vyhlášení výstražné stávky." sdělil Štěch.

Paroubek sfárá do dolu

Výrazně nespokojeni s vládní důchodou reformou jsou hornické odbory. Vadí jim, že by havíří měli chodit chodit do penze až v 65 letech. "Je to opravdu tragédie," uvedl k tomu šéf hornických odborů Jan Sábel.

Pochválil předsedu ČSSD Jiřího Paroubka za slib, že pokud se sociální demokracie dostane do vlády, důchodovou reformu změní. Podle Sábela by měl tento pátek Paroubek navštívit Ostravu a sfárat do Dolu Paskov.

Půjdou proti vládě

Sábel se pak ostře pustil do současné vlády, která je podle něj "arogantní k pracujícím". Pokud kabinet prosadí své záměry, odboráři jí vyhlásí válku. "Uděláme všechno proto, aby taková vláda tady v budoucnu nebyla," řekl Sábel.

Proti reformě protestovaly odbory na Václavském náměstí už loni v červnu. Tehdy na demonstraci přišlo zhruba 30 000 lidí.