U obou míst Koizumi sepjal ruce a poklonil se. Horní část náměstí byla kvůli ochraně premiéra ohraničena policejními páskami, i přesto se však Koizumi nečekaně rozhodl krátce projít mezi lidmi a s některými přihlížejícími, mezi nimiž byli i japonští turisté, si potřásl rukou. Jeho rozhodnutí vyvolalo mírné pozdvižení u ochranky.

Japonského premiéra doprovázel první náměstek ministra zahraničí Jan Kohout. Koizumi se ho vyptával na srpnové události roku 1968. "Zajímal se, odkud přijely tanky, kolik bylo obětí invaze. Chtěl také vědět něco o českém patronu svatém Václavovi," řekl novinářům Kohout. Koizumi se od něj dozvěděl, že Václavské náměstí je magickým místem pro český národ, který se zde sdružuje v okamžicích velkého smutku, radosti i ve chvílích, kdy se mění dějiny.

"Takže nejen v roce 1968, 1989, ale i po (olympijském hokejovém) vítězství v Naganu v roce 1998. Václavské náměstí a tento prostor je magickým kruhem, kam se Pražané uchylují, když se chtějí podělit o své emoce," přiblížil Kohout slova, která premiérovi ze země vycházejícího slunce řekl. Odpoledne a večer japonského politika čeká jednání s premiérem Vladimírem Špidlou.