Na posledním plánovaném jednání tripartity vypukla minulý týden dramatická přestřelka mezi Topolánkem a odboráři. Předseda vlády se na něm obořil na odboráře i zaměstnavatele kvůli stravenkám. Později se za své jednání písemně omluvil. To ale zástupcům odborů nestačilo, dožadovali se omluvy nejen za vulgarity, ale i za premiérův výrok, že je tripartita zbytečná. Vyhrožovali dokonce, že jinak nechtějí ve schůzkách tripartity pokračovat.

K tomu nakonec nedošlo, v úterý tripartita projednala novelu zákona o zaměstnanosti. Na zasedání dorazili ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, ministr dopravy Aleš Řebíček (oba ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Premiér Topolánek dal přednost jiné akci. V době jednání tripartity zahajoval Evropské bankovní a finanční fórum. „Měl jsem jiný program, termín tripartity jsem nestanovoval. Zahajoval jsem velmi významné bankovní a finanční fórum v Praze a v tomto smyslu jsme se omluvil a nebyl jsme přítomen na tripartitě," uvedl k tomu Topolánek.

„Nedomnívám se dokonce, že by moje účast byla přínosem pro další jednání,“ doplnil s úsměvem.

Štěch: Premiér neprojevil velkorysost

"Že neprojevil tolik diplomacie a řekl bych státnosti nebo velkorysosti a nepřišel se osobně se omluvit, to je jeho chyba," okometoval neúčast premiéra předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Vzhledem k tomu, že Topolánek nedorazil, odboráři na tripartitě rozdali prohlášení, vyzývající vládu k "otevřenému sociálnímu dialogu".

"Žádáme, aby pro veřejnost a odbory zaujala vláda oficiální stanovisko, jakou roli přikládá jednání sociálních partnerů," píší odboráři v dokumentu. Podle Štěcha jde odborům o tom, aby vláda jasně řekla, že má zájem na jednáních tripartity a tím se vlastně distancovala od Topolánkových výroků.

Ve Strakovce se nekřičelo

Všichni zúčastnění se shodli, že debata na tripartitě byla narozdíl od pátku klidná a omezila se na projednávání novely zákona o zaměstnanosti. "Proběhlo korektní, pracovní jednání tripartity," řekl po skončení schůzky ministr financí Kalousek.

"Diskuse byla profesionální," uvedl pak Štěch. Také podle předsedy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jana Wiesnera bylo jednání věcné.

Zástupci zaměstnavatelů si chtějí s Topolánkem vyříkat jeho ostrá slova. Mají v plánu se s předsedou vlády setkat. "Sejdeme se s premiérem, musíme si to vyjasnit. Aby se říkalo, že podporujeme šedou ekonomiku, tak to není pravda," uvedl Wiesner. "Musíme podle časových možností pana premiéra. Bude to v nejbližší době," uvedl pak na dotaz, kdy se schůzka uskuteční.