Pokud vláda a poté parlament vyslání stovky specialistů odsouhlasí, pojedou bojovat proti Tálibánu a Al-kajdě již potřetí. Poprvé vyrazili do afghánských hor v roce 2004.

„Jednalo se o první bojovou misi České republiky,“ uvedl ve filmu velitel 601. skupiny speciálních sil Milan Kovanda. Zatím vojákům přálo štěstí, ačkoli se častokrát dostali pod palbu, vždy vyvázli bez ztráty na životech.

Podle šéfa vojenského zpravodajství a bývalého velitele speciálů Ondreje Páleníka jsou prostějovští vojáci v české armádě jediní a jedineční a mohou sloužit jako neocenitelný nástroj armády a vlády.

„Jejich úkolem je zjišťování informací o strategických cílech, které jsou na druhé straně barikády a pak samozřejmě úderné akce k eliminaci těchto cílů," charakterizoval poslání jednotky Páleník.

Nejdříve zjistí, kdo je špatný

Scénárista filmu Radan Šprongl prozradil, že příběh pojal jako hrdinskou epopej. „Jsou to hrdinové, mají něco za sebou a nemají se za co stydět,“ řekl v pátek novinářům.

Kromě záběrů velmi tvrdého výcviku v Česku, autoři filmu použili i snímky, které vojáci udělali přímo v Afghánistánu. Na nich je možné vidět noční akci, odstřelování nepřítele ukrytého v kopcích, či prohledávání vesnické usedlosti.

Kovanda soudí, že vojáci, kteří jsou ochotní položit život za splnění úkolu, který dostanou od svých představených, zaslouží úctu. „Budu radši, když se to, co se děje v současném světě, nebude dít v České republice v blízkosti našich rodin,“ poznamenal.

Podle jednoho z vojáků, který ve filmu vystupuje, nelze jednoduše říci, že jedou do Afghánistánu lovit teroristy. "Nejdříve je potřeba zjistit, kdo je v té lokalitě ten špatný, kdo je jejich vůdce.“ Informace se podle něj těžko získávají, protože zbojníci mají mezi místními často velkou autoritu. Mnohdy vojáci dostávají řadu dezinformací. „Konkrétní dopadení protivníka, je jen třešnička na dortu,“ uvedl voják.