Paroubek na sobotní tiskové konferenci odmítl výtky, které na adresu jeho cesty na Východ zazněly. „Každá z mých cest do zahraničí je konzultována s ministerstvem zahraničních věcí,“ uvedl na svou obranu Paroubek s tím, že jeho výjezdy do zahraničí neodporují zájmům Česka.

„Mirek Topolánek nenašel za více než rok a půl ve funkci čas na cestu do jedné z nejvýznamnějších zemí světa,“ kritizoval předseda ČSSD. „Myslím si, že pokud jde o tuto cestu, není to věc sentimentu či nesentimentu, do Ruska se prostě cestuje,“ míní šéf sociální demokracie.

Paroubek do Moskvy odjel ve středu a vrátil se již v pátek, zatímco zbytek delegace zůstal v Rusku až do soboty. "Pan předseda se vrátil z návštěvy Ruska o den dřív proto, že jeho manželka má zdravotní potíže," řekla Novinkám mluvčí ČSSD Květa Kočová. Paroubek již před cestou do Moskvy řekl, že jeho choť nepojede z těchto důvodů s ním. „Musím říct, že bohužel nejede moje žena, která je také překladatelka z ruského jazyka. Ze zdravotních důvodů nejede, aby nebyly nějaké spekulace,“ sdělil Právu Paroubek.  
 

Paroubek uvedl, že cílem cesty do Moskvy bylo seznámit se se situací v Rusku po prezidentských volbách a poznat názory „ruské politické elity na některé aktuální politické otázky“. Šlo především o Kosovo, americký radar a energetickou bezpečnost. „Šlo nám také o to, podpořit pozici českých podnikatelů,“ uvedl Paroubek.

ČSSD již dříve oznámila, že cesta do Ruska přijde stranickou kasu na 300 tisíc korun a pokud by byla dražší, doplatí rozdíl poslanci, kteří se jí zúčastnili. „Nějaké zvláštní odchýlení té stanovené ceny nebude a pokud ano, tak to skutečně poslanci dorovnají,“ uvedl v sobotu na dotaz Novinek šéf strany.

Souhlasí s Rogozinem

Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin v pátek označil návrh, že by čeští experti kontrolovali vojenské základny v Rusku výměnou za ruské inspekce amerického radaru v Česku a antiraket v Polsku za žert.

Paroubek v sobotu oznámil, že s Rogozinovým názorem souhlasí, výměnné inspekce se mu také nelíbí. „To vidím už jako absurdní, takže z tohoto hlediska s ním souhlasím. Dostal jsem se k podobnému názoru z jiných pozic, než pan Rogozin,“ uvedl Paroubek.

Sociální demokraté po cestě do Ruska nezměnili negativní stanovisko k uvažované výstavbě amerického radaru v Česku. „Naším nepříznivým pohledem na radar to (cesta do Ruska) nepohnulo ani o milimetr vpřed či vzad,“ sdělil šéf ČSSD.

Sociální demokraté se v Rusku setkali s představiteli strany Spravedlivé Rusko, která usiluje o vstup do Socialistické internacionály. „Myslím, že se s velkou pravděpodobností členkou stane,“ řekl k tomu Paroubek, podle kterého tato strana „v blízké budoucnosti“ akceptuje západoevropské hodnoty politické kultury.