"Je to záležitost, kterou považujeme oba dva za uzavřenou, a já pevně věřím, že ta příští zpráva bude dobrá a bude objektivní," řekl. Neočekává, že by americký Kongres zprávu měnil, ale velvyslanci řekl, z jakých zdrojů by měl jeho úřad při tvorbě další zprávy, aby zpráva byla "detailní a objektivní".

Mluvčí velvyslanectví Victoria Silvermanová řekla, že Čunek se s velvyslancem mimo jiné podělil o informace ke svému případu, které šéf lidovců považoval za důležité. Tyto informace budou podle mluvčí vzaty v potaz při přípravě americké zprávy na příští rok.

Čunek je spokojen i s odpovědí, kterou už v polovině března dostal písemně a věc považuje za vyřízenou.

Čunek: dobře, že jsem se ozval

Zprávu zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí a kritizovalo v ní ČR mimo jiné právě kvůli Čunkovi a jeho postojům k romské populaci a také kvůli jeho korupční kauze a následnému očištění.

Proti zprávě se ozval premiér Mirek Topolánek, který USA doporučil, aby si nejprve zametly před vlastním prahem. Čunkovi vadilo, že při tvorbě zprávy úřad vycházel z bulvárních médií.

"Pokud zpráva byla nepřesná, pak bylo správné, že jsem se ozval. Vysvětlil jsem, že tam nejsem kvůli Jiřímu Čunkovi, ale že ta zpráva se týká ČR a může se týkat každého z občanů," řekl Čunek.