Stínový ministr životního prostředí za ČSSD Petr Petržílek na páteční tiskové konferenci kritizoval požadavek vlády, aby výchozí základnou pro snížení emisí skleníkových plynů o 20 procent v ČR byl rok 1990.

„Pokud by se závazek odvíjel od roku 1990, ČR  by nemusela přijímat žádná opatření, protože toto snížení splňuje s rezervou již dnes,“ řekl.

„Celý systém obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů by ztratil smysl,“ dodal.
 

Sociální demokracie podle Petržílka podporuje stanovisko Evropské komise (EK), aby pro snižování emisí  byl výchozím rok 2005.

ČSSD se také nelíbí, že Topolánkův kabinet chce zavést aukce emisních povolenek až od roku 2020 a ne o sedm let dříve, jak prosazuje EK. Vláda varuje, že pokud by byl schválen návrh komise, ceny elektřiny vzrostou až o 30 procent. 

„Takový nárůst cen je však nesmysl,“ uvedl Petržílek s tím, že již dnes je v ČR cena elektřiny na úrovni Německa a nebude problém dovážet levnější elektřinu ze zahraničí.

„ČSSD podporuje návrh EK na zahájení zavedení prodeje povolenek již v roce 2013,“ sdělil stínový ministr.
 

Vládní návrh by nic nestál

 Petržílek připustil, že jestliže by nakonec vláda se svým názorem zvítězila, nemuselo by Česko vynakládat na opatření žádné finanční prostředky.

„Pokud se přijme politika vlády, tak to bude bez jakýkoliv nákladů. Pak se ale nebude nic modernizovat. Je to jenom falešná věc,“ uvedl na dotaz Novinek.  

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) vyjádřil již dříve nesouhlas s plánem Evropské komise prodávat po roce 2013 emisní povolenky v podobě aukcí.

„To je zásadní problém. Pokud by se po roce 2013 začalo 100 procent povolenek prodávat v aukci, znamenalo by to podle našich propočtů okamžité zdražení elektřiny o 20 až 30 procent. Jsme pro to, aby náběh aukcí byl postupný,“ uvedl Říman.


Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) je návrh Komise pro českou energetiku nepřijatelný. „Kdyby byla naše struktura energetiky podobná jako například ve Francii, tak tento návrh podporujeme také,“ řekl Topolánek.

V Česku tři pětiny elektřiny pocházejí z uhlí, francouzská energetika je naopak postavena především na jádru.