Pracovníci Správy NPŠ v pondělí začali na kůrovcem napadené stromy v okolí Pramenů Vltavy malovat červené značky, které ekologové před víkendem odstranili. "Na místě se objevili i lesní dělníci, ale když viděli hlídku aktivistů, kácet nezačali," řekl ČTK vedoucí lesního programu hnutí Duha Jaromír Bláha.

Mluvčí NPŠ Zdeněk Kantořík pro Právo uvedl, že park potřebuje mít přehled o kůrovcem napadených stromech. "Situaci musíme bedlivě hlídat. Proto zhruba každé tři dny označují lesníci stromy, které jsou napadené. Je to jejich povinnost," vysvětlil mluvčí. Zdůraznil, že označené stromy se prozatím kácet nebudou. Platí stále zákaz ředitele NPŠ Ivana Žlábka.

Správa parku se rozhodla u pramenů Vltavy těžit kvůli množení kůrovce. Ekologové proto minulý pátek zablokovali těžbu. Blokádu podmínečně ukončili v sobotu. Ministerstvo životního prostředí nakonec usoudilo, že situace s kůrovcem není v oblasti zcela jednoznačná a navrhlo parku počkat 14 dní, po které by se výskyt škůdce měl monitorovat. Aktivisté v lokalitě Prameny Vltavy zůstali a jsou připraveni blokádu znovu obnovit. "Jakmile by se pila zařízla, ihned ji obnovíme," dodal Bláha.