"Na olympiádu do Číny jet neplánuji, ale mou motivací není hrozba Číně. Také si nejsem jist, zda může být neúčast politika na zahájení olympiády „výstrahou“. Navíc politika země, která má stotřicetkrát méně obyvatel," uvedl Klaus.

"Jako celoživotní sportovec jsem proti politizaci sportu a proti závodění v tom, kdo udělá olympiádu velkolepější," zdůvodnil své rozhodnutí prezident. Podle Klause je olympiáda věcí sportovců a politici by se do toho neměli plést. "Ti, kteří hlasovali někdy v 90. letech o přidělení olympiády Číně, dnes nemohou dělat překvapené, že je Čína taková, jaká je," dodal.

Někteří světoví představitelé již pohrozili neúčastí na olympiádě kvůli porušování lidských práv v Číně. Poslední ostré protesty se ozvaly po násilném zakročení proti demonstraci tibetských mnichů v Lhase.

Evropské olympijské výbory, včetně českého, ale již v pondělí odmítly možnost olympiádu bojkotovat s tím, že bojkot by ničemu neprospěl a sport by se zásadně neměl zatěžovat politikou. Také český premiér Mirek Topolánek uvedl, že o bojkotu olympiády zatím neuvažuje.

V Athénách Čechům fandil

Před čtyřmi lety se prezident Václav Klaus zahájení olympiády v Athénách zúčastnil. Z hlediště v prvních dnech přihlížel i tomu, když Kateřina Kůrková získala bronzovou medaili ve střelbě. Do Atén přijel dříve a byl se podívat i v české olympijské vesnici.

Podle dřívějšího vyjádření generálního sekretáře Českého olympijského výboru Petra Brubce protokol mezinárodního olympijského výboru uvádí, že jsou na OH do Pekingu zváni prezident, premiér a příslušný ministr pro sport.

Ministr školství Liška uvedl, že účast na olympijských hrách v Pekingu zvažuje. V pátek na on-line chatu Novinek řekl, že samotná účast na hrách neodporuje tomu, že Strana zelených kritizuje čínský režim za porušování lidských práv.