„Zajisté to budu předkládat, ale přespříští týden, protože ten další je z jednání vlády omluvena polovina ministrů a to by pak nemělo smysl. Jde o závažnou věc,“ řekl v pátek na dotaz Práva. Je podle něj otázkou názoru, zda kosovská vláda splňuje podmínky na předání moci do rukou kosovských úřadů.

„Prozatím musíme říci, že se albánská vláda chová celkem rozumně, to musím přiznat. Zatím více blbli naši srbští přátelé a Albánci se chovali slušně. Když to takto bude pokračovat, tak nám to umožní být více nápomocní,“ prohlásil.

Klaus a další mají výhrady

Výhrady k uznání Kosova, srbské provincie, která jednostranně vyhlásilo svou samostatnost v polovině února, vyjádřil prezident Václav Klaus – označil to za nebezpečný precedens.

„Otevřeli jsme Pandořinu skříňku, která může mít neblahé důsledky. Není to izolovaná věc, která se vyřeší na tomto kousíčku Balkánu,“ prohlásil při nedávné návštěvě Slovenska, které s uznáním Kosova nesouhlasí. Navíc poznamenal, že „česká vláda není dnes v situaci nějakého eminentního uznání samostatnosti Kosova“.

Které země nezávislé Kosovo podporují:
USA, Franice, Německo, Británie, Itálie, Austrálie, Japonsko, Afghánistán, Albánie, Turecko, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko
Kdo je proti:
Rusko, Čína, Španělsko, Rumunsko, Kypr, Slovensko, Řecko, Vietnam

Zásadně proti uznání Kosova je ČSSD, která to považuje za předčasné. „V tuto chvíli je to nezodpovědné. Pokud by to vláda udělala, tak by to bylo proti usnesení Sněmovny, že se musí vyčerpat všechny prostředky k vyřešení situace a to se vlastně nestalo. Také jsme vyzvali vládu, aby jednala v duchu rezolucí OSN,“ podotkl v pátek na dotaz Práva stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek.

Předpokládá, že ministři o návrhu šéfa české diplomacie budou ještě diskutovat. „Že se najdou mezi nimi tací, kteří řeknou, že by se ČR neměla přidávat k zemím, které se touto cestou vydaly,“ poznamenal.

Stejný postoj zaujímají i komunisté. „Jsme proti uznání samostatnosti Kosova. Je zarážející, že ministr zahraničí, který je jednou nohou na odchodu z vlády, tak spěchá, abychom byli mezi prvními, když v EU jsou na to rozlišné názory,“ řekl na dotaz Práva místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Evropští pozorovatelé upozorňují, že zejména Spojené státy intenzivně tlačí na jednotlivé země, aby uznání Kosova urychlily a aby se tu USA mohly co nejdříve vyvázat ze svého angažmá, jež by plně převzala Evropská unie.