Před tamní ambasádou se denně tvoří velké fronty lidí a ambasáda se nevyhnula podezření, že od lidí bere úplatky za vyjednání víza. Jen v tuto chvílí má žádost o vízum podánu 15 tisíc lidí.

Podle Topolánka mají čeští podnikatelé o vietnamské zaměstnance zájem a jsou proto ochotni zaručit místo ročně až 45 000 lidí. Problémem je ale to, že tito leckdy na místo nenastoupí, jakmile se do Česka dostanou.

Vyslání zaměstnanců totiž řídí vietnamské agentury, které za zprostředkování vybírají nemalý poplatek. S tím ČR nemůže nic dělat. Podle vietnamských zákonů není možné, aby se tamní občan domluvil sám s budoucím zaměstnavatelem.

Topolánek doplnil, že vláda usiluje o řízené přistěhovalectví, nikoli o "neřízenou a nekontrolovatelnou migraci"

Objednávky po telefonu

Bezpečnostní situace před českou ambasádou v Hanoji se už stala neúnosnou. A ambasáda se rozhodla, že oddělení pro žádosti o dlouhodobé víza od pondělí 17. března do konce měsíce uzavřít. Od dubna bude fungovat call centrum a lidé se budou muset objednávat. Tím by měly obrovské fronty před budovou zmizet.

"Zastupitelský úřad v Hanoji využije čtrnáctidenní omezení činnosti k tomu, aby provedl expertní skupinou doporučená bezpečnostní opatření na budově a v jejím okolí," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.