V těchto dnech se aktivizovali úředníci, kteří chtějí pro výstrahu na hodinu přestat pracovat. Také zaměstnanci berňáku, kteří se zhlédli ve Švejkově taktice odporu - ti naopak pracovat budou, ale přesně podle předpisů, čímž hodlají veřejnost náležitě otrávit. Nejdřív a nejrazantněji se ale ozvali učitelé, kteří měli v plánu na začátku roku zavřít na tři dny školy. Po včerejší schůzce s ministryní Buzkovou jejich předáci slevili na jeden den. Termín si vybrali šikovně. Během října by bylo rodičům a především žákům srdečně jedno, jestli se nebude třeba i týden učit, kdežto vůbec školní rok nezahájit je pobuřující a tím pádem efektnější.

Tuny popsaného papíru vyprávějí o tom, že materiální situace českých pedagogů, zvláště na vysokých školách, je ostudná v porovnání s jinými, co do vzdělání zaměstnanců souměřitelnými obory. Odborníci jsou už unaveni marným vysvětlováním, že se nedá prospěšněji investovat než do vzdělání populace. Resort je přesto takzvaně podfinancován, a to nejen co do platů pedagogů, do vybavení škol. Čerstvá (přitom každoroční) zpráva o tom, že aspoň pětina studentů českých univerzit zase nebude mít od října kde bydlet, protože koleje mají malou kapacitu, vypovídá jasně o tom, že vzdělání je u nás vším možným, jenom ne prioritou.

Zdánlivě tedy mají učitelé plné právo stávkovat. Na druhé straně má tento úmysl odborových předáků nakyslou pachuť, když víme, že ze všech zaměstnanců vládního sektoru dostanou v příštím roce právě učitelé přidáno nejvíc. A to v situaci, kdy ministra financí by k dalšímu zvýšení schodku státního rozpočtu pravděpodobně nepřiměla ani popravčí četa. Čili ty peníze vezme někomu jinému.

Nezbytnou reformu veřejných financí nezastaví ani oprávněný pláč učitelů. Přesto si myslím, že by v pátek na celostátním jednání svých odborů neměli být k vládě zbytečně vstřícní. Hlavně proto, že ještě neskončila jednání ministrů o rozpočtových prioritách, po němž bude teprve jasné, kolik se komu bude přidávat a jinému ubírat. Pokud má být demonstrativní protest nejen efektní, ale i efektivní výstrahou pro toho, kdo by chtěl z učitelské hromádky peněz uhrábnout někam jinam, pak tomu ochotně rozumím.