"Ministerstvo školství se rozhodlo připojit se k NKÚ a také podat trestní oznámení na podezření ze spáchání trestného činu při správě cizího majetku .Ze zákona ani nemůže jiným způsobem reagovat na nález NKÚ," řekla Právu ministryně Petra Buzková.

Generální dodavatel projektu společnost AutoCont OnLine dá zprávu NKÚ k posouzení právníkům. Mluvčí společnosti Petr Cibulka řekl, že považují materiály ministerstva školství, z nichž NKÚ při vypracování zprávy vycházel, za záměrně zkreslené.

Buzková ale reagovala: "To je naprosto směšné. Úřad poskytl informace, o které NKÚ požádal, a informace korektní. Těžko lze zkreslit uzavřené smluvní dokumenty. Takový způsob obrany od dodavatele já považuji za krajně nekorektní."

Resort zvažuje změnu dodavatele

Ministerstvo zvažuje, že na základě kontroly NKÚ přehodnotí smlouvy s generálním dodavatelem. AutoCont ale hrozí, že pokud mu ministerstvo vypoví smlouvy, může to znamenat, že "v září bude 3620 škol postrádat svoji školskou síť, 25 240 počítačů, 2100 serverů a 3620 tiskáren".

Počítače a celé vybavení jsou stále majetkem dodavatele, dokud koncem roku 2005 nevyprší smlouva, kterou s ním resort uzavřel. Buzková k tomu řekla, že ministerstvo bude každopádně usilovat o dohodu, aby postavení státu - respektive ministerstva - v těchto smlouvách bylo výhodnější.

"Ve zprávě NKÚ je velmi silná argumentace, která by měla jednání pomoci," dodala Buzková. Ze zprávy NKÚ mimo jiné vyplývá, že do roku 2002 mělo být vybaveno 90 procent škol (5850), zatímco ve skutečnosti bylo vybaveno pouze 55 procent škol (3617). Plánované prostředky ale byly vyčerpány už z 80 procent.