Odhalil to audit policejního prezidia, jehož výsledky má Právo k dispozici. Plýtvání už přitom podle informací Práva stálo místo šéfa Stavebně ubytovací správy severočeské policie, který měl nákupy v tomto regionu na starost. Policie teď bude zjišťovat, zda je za tím „pouze“ manažerské selhání, nebo zda šlo o úmysl a snahu obohatit se na úkor státu.

Podobně jako v případě recepčních pultů totiž dopadá srovnání i u dalších položek, např. pracovních stolů. Co dokázali jinde pořídit za čtyři tisíce, nakoupila severočeská policejní správa do služebny v Duchcově od jiného dodavatele za 38 tisíc.

Jde přitom o identické kusy nábytku, jejich požadovaný vzhled a rozměry do detailu rozpracovalo v tzv. manuálu policejní prezidium tak, aby všechny služebny v republice vypadaly stejně. Jednotlivá krajská ředitelství už pouze ve výběrových řízeních vybrala konkrétní dodavatele.

"Je to zásadní selhání, za které někdo nese plnou zodpovědnost." Ivan Langer (ODS), ministr vnitra


„V tomto případě jde o zásadní selhání, za které také příslušný funkcionář nese plnou zodpovědnost. Je jasné, že určité rozdíly v cenách být musejí, ale není možné, aby to byl desetinásobek,“ řekl k tomu Právu ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který krátce po svém nástupu do čela resortu na podzim 2006 celý projekt na rekonstrukci policejních služeben rozjel.

Manažer projektu: už se to nestane

Manažer projektu Petr Židek v reakci na zjištění deníku Právo uvedl, že vedení policie už přijalo opatření, aby se letos podobné excesy nemohly opakovat.

ČTĚTE: Policie otevřela 40 služeben za stovky miliónů

„Systém je nově nastaven tak, že prezidium vybere centrálně čtyři firmy s nejlepšími nabídkami a jednotlivé krajské správy už si budou moci vybrat pouze mezi těmito společnostmi. Ty přitom budou muset garantovat maximální dohodnuté ceny,“ uvedl Židek.

Ze závěrů auditu vyplývá, že za velmi vysoké ceny nenakupovali nábytek jen policisté ze severních Čech, služebny se výrazně prodražily např. i v severomoravském Uničově, Havířově nebo Ostravě.

Všude tam se podle kontrolorů za recepční pult zaplatilo přes 80 tisíc korun.