Česko bylo jedinou se zemí EU, která podobný zákon ještě neměla a za to jí hrozily sankce z EU.

Poslanci schválili zákon v druhém čtení minulý týden a rozhodli o zkrácení projednávací lhůty ve třetím čtení na 48 hodin.

Normu podpořili i poslanci ODS, přestože ji kritizovali z přílišného zasahování státu do svobody jednotlivce. To ale předkladatelé novely odmítli s tím, že každý bude moci před soudem prosadit normy rovného zacházení.

Čurdová: je to legislativní zmetek 

„Byl schválen zmetek, který nezaručí ochranu před diskriminací. Je to bezzubý zákon, není v něm ani jeden ostrý zub. Evropský vlk se nažral a česká liberální koza zůstala celá,“ řekla Novinkám kritička vládní předlohy poslankyně ČSSD Anna Čurdová. Při závěrečném hlasování se proto zdržela.

„Zákon je naprosto minimální a navíc ještě snižuje tu současnou právní ochranu, kterou oslabuje,“ míní Čurdová. Nejvíc jí vadí, že bylo důkazní břemeno diskriminace rozděleno mezi oběť a viníka. „Nedovedu si představit, když je někdo v práci diskriminován, jakým způsobem se bude na základě tohoto paragrafu bránit,“ míní.

Antidiskriminačním zákonem se již zabývaly minulé vlády. Naposledy jej loni vetoval Senát, proti byli především senátoři z ODS. Norma byla podle nich příliš vágní a zaváděla takzvanou pozitivní diskriminaci, tedy zvýhodnění určitých menšin oproti zbytku obyvatelstva. Sněmovna o návrhu před volbami pak už nehlasovala.