Hydrologové mluví o dvouletém až pětiletém suchu. V povodí Lužnice, dolní Orlice a středního Labe je to sucho až dvacetileté. Hladiny podzemních vod se zvýšily po loňské povodni, maxima dosáhly v únoru a od té doby postupně klesají. Zásoby podzemních vod byly počátkem srpna na většině území pod dlouhodobými měsíčními průměry.

Zásoby mělkých podzemních vod jsou na úrovni 30 až 50 procent dlouhodobých průměrů a podle odborníků by se nedostatek podzemních vod mohl projevovat zejména v západních, jižních a jihovýchodních Čechách, s přesahem do středních Čech (Benešovsko, Havlíčkobrodsko), na jižní Moravě, na Zlínsku a v jižní části Českomoravské vysočiny.

Výjimkou v jižních Čechách jsou Třeboňská a Budějovická pánev, kde by problémy se spodní vodou být neměly. Ve větší hloubce, kde se nachází hlavní zdroje podzemních vod, jsou jejich zásoby na normální, nebo slabě nadnormální úrovni, což je potěšitelná zpráva.

Letošní léto bude asi jedno z nejteplejších

Letošní léto, které v těchto dnech vstupuje do poslední třetiny, bude podle meteorologů jedno z nejteplejších v celé historii měření. V České republice se průměrně ročně vyskytuje 14 tropických dní, tedy dní, kdy nejvyšší denní teplota přesáhne 30 stupňů Celsia.

Letos do 12. srpna meteorologové zaznamenali více než 30 tropických dní. "Zatím nedokážeme říct, zda letošní léto bude páté nebo druhé nejteplejší od roku 1775, kdy se začaly teploty v Klementinu měřit. Bude ale určitě jedno z nejteplejších," řekl ČTK Vít Květoň z Českého hydrometeorologického ústavu.

Za studenou frontou se v úterý ochladí na 21 až 25 stupňů. Teplota se do konce týdne bude zvyšovat, ale tropickou třicítku již asi nepřekoná.

Teplotně nadnormální ale má být i první třetina září. Údaje za letošní léto zpracovali meteorologové k 12. srpnu a zveřejnili je na internetové stránce ČHMÚ. Den poté však přišel zatím letošní nejteplejší den. V pražském Klementinu padl, stejně jako na mnoha dalších místech, teplotní rekord, když naměřili 36,8 stupně Celsia. Nejteplejším místem toho dne byly Kopisty nedaleko Mostu s 38,9 stupně Celsia.

Nejvyšší zaznamenaná teplota pro území ČR ale stále je 40,2 stupně Celsia, které byly 27. července 1983 v Praze - Uhříněvsi. Podle počtu tropických dní v roce byl zatím nejteplejší rok 1994, kdy meteorologové zaznamenali 37 takových dní na stanici Brod nad Dyjí, 35 dní v Brně-Žabovřeskách a na dalších 84 stanicích minimálně 25 tropických dní. V roce 1994 bylo i zatím nejdelší souvislé období tropických dní (Brno-Žabovřesky a Šumperk celkem 20 dní od 21. července do 10. srpna 1994).