"Nepůjde o žádný permanentní stav, ale o možnost oboustranně bilaterálně kontrolovat zařízení tohoto typu jak pro české specialisty na ruském území, tak pro ruské specialisty na českém území. A to je pro nás přijatelné," uvedl Topolánek v komentáři k právě probíhajícím ruskoamerickým rozhovorům v Moskvě, které se týkaly protiraketového štítu ve střední Evropě.

O možné přítomnosti ruských expertů na základně se poprvé zmínil už loni americký ministr obrany Robert Gates při své návštěvě Prahy. Tehdy zaskočil české politiky, kteří o ničem nevěděli.

Topolánek dodal, že se při nedávném jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem shodl v tom, že o případných kontrolách ruských inspektorů by vždy rozhodovala Praha: "Pro nás za toto neexistuje žádná varianta, a prezident Bush to ví.... Jednoznačné a definitivní stanovisko musí dát Česká republika."

Americký ministr obrany Robert Gates (vlevo) americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrovfoto: ČTK/AP

Moskva a Washington se opět nedohodly

Ministrům zahraničí a obrany Ruska a USA se však ani tentokrát nepodařilo dosáhnout dohody v otázce plánů USA na vybudování radaru v Česku a umístění raket v Polsku.

Po šestihodinovém jednání v Moskvě to novinářům řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. USA podle něj i nadále chtějí systém vybudovat. Rusko odmítá americké ujišťování, že nejde o hrozbu pro Rusko.

Američané opět přišli s kompromisními návrhy. "Ruští kolegové shledali naše nápady užitečnými a důležitými a budou pokračovat v jejich zkoumání," prohlásil Gates, v čemž se shodl s Lavrovem.

Gates ale dodal, že některé americké návrhy bude ještě nutné konzultovat se zeměmi, na jejichž území mají prvky systému stát. Gates dodal, že Moskva americké návrhy, které mají zvýšit důvěru k plánům na protiraketový deštník dostane písemně ještě dnes večer.

Už při schůzce ministrů loni v říjnu navrhla americká strana inspekce ruských odborníků na objektech protiraketového deštníku v ČR a Polsku.