Ministerstvo si však od islandské strany vyžádá podrobné informace týkající se jejího aktuálního rozhodnutí a důvodů, které ji k tomuto rozhodnutí vedly, dodal Kašpar.

"V současnosti je připraven pro vládu materiál, jež by mohl vést k podpisu smluv s Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) chránící tyto živočichy," sdělil Kašpar.

:. ANKETA
Měla by Česká republika proti obnovení lovu velryb Islandem oficiálně protestovat? Hlasujte v anketě na konci článku.

Třetí svět poslouchá, Japonsko, Norsko a Island ne

Lovení velryb bylo IWC zakázáno moratoriem z roku 1986. Nikdy je ale plně nepřijaly za své Norsko a Japonsko, které prý potřebují "materiál pro vědecké účely". Smutnou praxí zůstává, že se savci do odborných laboratoří vůbec nedostanou, končí jako předražená specialita na stolech a poté v žaludcích tamějších bohatých gurmánů.

Současný krok Islandu, zdůvodněný také nezbytným bádáním proto narazil na tvrdou mezinárodní kritiku, mimo jiné ze strany Spojených států a Evropské unie. Zatím však prakticky neexistuje prostředek, jak činnosti Reykjavíku zabránit.

Paradoxem celé kauzy zůstává, že zatímco se tzv. země Třetího světa daří v lovu velryb různými přísliby investic a ekonomických výhod "hlídat", zmíněné vyspělé státy jakékoli zákazy tvrdošijně ignorují.