Bursík s Filipem se chytli během diskuze o možném umístění radaru USA v Brdech. Předseda zelených uvedl, že v současnosti by pro smlouvu o radaru nehlasoval.

„Situace ještě není zralá, abychom (my zelení) hlasovali pro. Hlavní je pro nás jasná smluvní garance USA, že radar bude v budoucnu začleněn do struktury NATO a podléhat jejímu velení,“ dodal.

„Bursík je už od prezidentské volby připraven hlasovat pro radar, odmítl náš návrh zavázat se, že bilaterální smlouvu do Sněmovny nepustí. Vyjednávání jsou jen zástěrkou,“ začal útočit Filip. Doplnil také, že si jako znalec mezinárodního práva neumí představit, že by bilaterální smlouva zavazovala tři strany, tedy kromě ČR a USA i Severoatlantickou alianci.

Debata jako rozprávka

„Není pravda, že jsem rozhodnutý, nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl,“ namíchl se Bursík. A dodal: „Takové diskuze si nechte na oslavy MDŽ, kam zvete velvyslankyně Kuby a Sýrie.“ Podle něj může smlouva obsahovat paragraf týkající se začlenění systému do NATO.

„KSČM je na rozdíl od zelených demokratickou stranou. A nepoučujte mě o mezinárodním právu, já vás taky nepoučuji o životním prostředí,“ zdůraznil Filip.

„S vámi je debata jako rozprávka, vy nejste moderní levice,“ kontroval s úsměvem Bursík. „Tak to moc děkuji,“ opáčil se sarkasmem předseda KSČM.

Jurský park

Podruhé si oba politici vjeli do vlasů během debaty o poplatcích ve zdravotnictví.

„Celý zdravotní a sociální systém musíme transformovat, jinak se nám zhroutí. Poplatky mají motivovat klienty, aby se chovali úsporně a ekonomicky,“ řekl Bursík s tím, že jej nepřekvapuje, že komunisté protestují.

„To je Jurský park, ne moderní levice,“ uvedl s tím, že KSČM prosazuje socialistický model zdravotnictví.

„Hlídejte si vlastní politickou stranu. KSČM patří mezi významné moderní levicové strany,“ zdůraznil Filip. „Ano, v Česku,“ reagoval Bursík. To Filip odmítl s tím, že reforma zdravotnictví jde proti Ústavě.