Jak upřesnil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, může jít o drobné krádeže. Vyloučil však, že by mohlo jít o recidivu, vždy by se muselo jednat o první provinění pachatele.

Domácí vězení může podle návrhu trvat až dva roky. Součástí takového trestu by byla i povinnost pachatele nahradit škodu, kterou svým činem napáchal.

Odsouzený by mohl docházet do práce, umožněna by mu byla i návštěva lékaře, ale v době volna by nesměl domov opustit. Zákon dobu volna označuje jako víkendy, svátky či dobu od 20 do 5 hodin ve všední dny.

Pachatelé by byli pod neustálým dohledem, kterým by byli pověřeni buď probační úředníci, nebo by musel pachatel neustále nosit tzv. náramek opatřený čipem GPS.

Podle Pospíšila je tato varianta, která umožní kontrolu přes vyhledávací systém, reálná, protože osobní dohled úředníka je obtížný.

Ministr je přesvědčen, že ukládání tohoto trestu by mohlo ulevit českým věznicím, které jsou již nyní plné, protože v nich je umístěno 19 000 osob. A to, jak připomněl, zhruba 6000 odsouzených svůj trest nenastoupilo.