„Nemíním tu větu brát zpět, protože na ní trvám. Nemíním to nijak rozšiřovat a extendovat. Jestli nějaká česká NGO (nevládní organizace – pozn. red.) pošle tyto informace do Washingtonu a americká ambasáda je takovým způsobem propustí bez toho, že by je jakkoli komentovala, tak takové zprávy jsou pro nás naprosto bezcenné. Myslím, že bylo třeba na to takto reagovat a že to byla přesně ta reakce, kterou to potřebovalo,“ řekl Topolánek na okraj summitu EU v Bruselu.

Svým výrokem reagoval na výroční zprávu ministerstva zahraničí USA o dodržování lidských práv za rok 2007. U Česka zpráva připomíná např. údajný půlmiliónový úplatek pro bývalého vicepreméra Jiřího Čunka a zastavení jeho trestního stíhání.

Čunek už dostal odpověď na dopis velvyslanci USA v Praze Richardovi Graberovi. V něm si Čunek stěžoval na americké ministerstvo zahraničí. Graber v odpovědi nabídl Čunkovi možnost osobního setkání, kde by si rozdílné pohledy mohli vyjasnit. Čunek pozvání přijal.

DOKUMENT: Dopis Jiřího Čunka americkému velvyslanci
Rusko a Čína označily zprávu za pokrytectví
Ostře kritickou reakci vyvolala zpráva americké diplomacie v Rusku a Číně. Podle Moskvy zrcadlí dvojí metr země, která se hlásí k tématu lidských práv jako nástroji své zahraniční politiky, přičemž zkoumání vlastních činů se brání.

„Jak jinak lze vysvětlit, že USA, které v zásadě legalizovaly mučení, uplatňují trest smrti vůči nezletilým, odmítají odpovědnost za válečné zločiny a rozsáhlé porušování lidských práv v Iráku a Afghánistánu a odmítají se připojit k řadě smluv o lidských právech, zkreslují situaci v jiných zemích?“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Doporučujeme vládě USA, aby přestala líčit sebe sama jako strážce lidských práv a zaměřila se víc na vlastní problémy s lidskými právy,“ prohlásil mluvčí čínské diplomacie Čchin Kang.

ČTĚTE: Politici chválí Topolánka za kritiku USA
Čína rovněž reagovala vydáním vlastní zprávy o stavu lidských práv v USA. Uvádí například, že ročně tam umírá na 30 tisíc lidí na následky použití střelných zbraní.

S odvoláním na zprávu FBI z loňského září pak připomíná, že počet násilných trestných činů v USA vzrostl v roce 2006 na 1,41 miliónu – o skoro dvě procenta víc než rok předtím.