"Zkrátili jsme předmětné období ze šesti měsíců na tři měsíce - duben je předmětný měsíc, kdy můžeme diskutovat o změnách,“ sdělil Topolánek. Reformu zdravotnictví chce koalice řešit systémově, již ve čtvrtek bude organizovat pracovní komisi ke zdravotnictví.

V té by měla být členkou i místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová, která prosazuje svůj návrh na zrušení poplatků pro kojence a jejich matky. Dnešního jednání se nakonec nezúčastnila, nebyla pozvána. "Koaliční devítka má svůj formát,“ řekl k tomu Topolánek s tím, že s ní během středy hovořil. Podle předsedy lidovců Jiřího Čunka je pro Šojdrovou významným signálem, že bylo zkráceno vyhodnocovací období pro poplatky.

Tzv. koaliční devítka zahrnuje předsedy a první místopředsedy vládních stran a také předsedy jejich poslaneckých klubů.

Koalice chce pokračovat

"Shodli jsme se na tom, že koaliční projekt je dobrý, že všechny tři strany budou v tom koaličním projektu budou pokračovat a shodli jsme se na tom, že chceme plnit koaliční smlouvu a programové prohlášení vlády,“ uvedl dále po jednání Topolánek.

"Řešili jsme věci, která nás rozdělovaly, nebo potenciálně rozdělovat mohou. Hlavní diskuse byla o mechanismech řešení těchto situací, a to ať už u těch věcí, na kterých máme zájem všechny tři strany, tak u těch, kde ten zájem je partikulární nebo je to určitý problém v rámci koalice prosadit. Našli jsme ty mechanismy, jsou to mechanismy dohadovacích řízení, chceme dostat pod kontrolu jednotlivé návrhy novel nekonzultované v klubech a nekonzultované v koalici,“ doplnil Topolánek.

Podle předsedů koaličních stran se jejich priority shodují s tím, co obsahuje programové prohlášení vlády. Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka bylo jednání „velmi konstruktivní“.

O návrat Jiřího Čunka se nehovořilo, podle Topolánka je důležité počkat na návrat Karla Schwarzenberga z nemocnice. "Myslím, že si Jiří Čunek počká na návrat Karla Schwarzenberga,“ uvedl premiér s tím, že se hlavně musí domluvit oni mezi sebou.