Čelí přitom spekulacím, zda Janáčkové pomůže, neboť senátorka v únoru hlasovala pro Václava Klause v prezidentské volbě. ODS má v senátu absolutní většinu, takže osud Janáčkové může být v jejích rukou.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že se komora bude zabývat kauzou co nejdříve.

Policie její výroky vyhodnotila jako trestný čin hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. „Jakmile kauzu projedná imunitní výbor, tak pevně věřím, že to projednáme v co nejkratším termínu,“ řekl Sobotka na dotaz Práva. Nebude to však už za týden na plénu.

Sobotka si podle svých slov teprve musí prostudovat, na čem je žádost policie postavena: „Teprve uvidím, jestli se rozhodnu pro vydání, či ne.“ Jak dodal, ve většině případů hlasoval pro zbavení imunity. „Že jsou to věty špatné, není pochyb,“ uvedl na adresu Janáčkové.


Podle něj každý senátor ODS bude rozhodovat podle svého svědomí a znalosti problému. Občanští demokraté považují za neopodstatněné spekulace, že Janáčkové kvůli Klausovi pomohou. Předseda klubu ODS Jiří Stříteský se odmítl vyjadřovat: „Nemám ještě potvrzenou žádost policie a nic o tom zatím nevím.“

ČSSD: jako každý občan

Šéfka klubu ČSSD Alena Gajdůšková uvedla, že byli vždy pro zrušení nebo alespoň omezení imunity.

„Náš klub vždy hlasoval pro vydání členů komory. Budeme hlasovat i pro vydání paní Janáčkové,“ sdělila. Podle ní má imunita člena parlamentu chránit proti případné zvůli moci výkonné.

„Pokud poslanec nebo senátor poruší nějaké pravidlo, má se zodpovídat jako každý občan, a ten má také právo na spravedlivý proces,“ dodala Gajdůšková.
Tři senátoři klubu SNK, kam Janáčková patří, loni navštívili ostravskou kolonii Bedřiška, a poté prohlásili, že se s projevy rasismu vůči Romům nesetkali.

Mezi nimi byl i šéf klubu Josef Novotný, který to zopakoval i nyní. Jak řekl Právu, nebude proto hlasovat pro vydání Janáčkové.