„Skutečně, termín pro předložení návrhu do dubnového pléna Sněmovny je zítřek. Ale myslím, že ten jeden den nemůže hrát roli,“ sdělila Novinkám.

„Mám zprávy od předsedy zelených Martina Bursíka, že má zájem se dohodnout a prosil mne, abych počkala na koaliční jednání. Navíc je to komplikované tím, že se pan premiér vrací až zítra v noci,“ vysvětlila Šojdrová.

Koaliční jednání je naplánováno právě na středu. „Zítra se poradíme a nachystáme to tak, abychom ve středu po koaličním jednání to buď předložili, nebo to představíme v nějaké modifikované předloze, na které bychom se v koalici dohodli. Ve středu během dopoledních hodin se rozhodne,“ doplnila šéfka lidoveckých poslanců.

Místopředsedkyně lidoveckého poslaneckého klubu s podáním návrhu spěchala proto, že chce, aby byl projednán na dubnové schůzi Sněmovny.

Šojdrová považuje návrh za minimální, připomněla, že lidovci původně chtěli osvobodit od poplatků děti do 15 let, později do 6 let. Jak uvedla, návrh odstraňuje chybu, která vznikla při schválení vládní reformy.

Se zásahy do systému poplatků ve zdravotnictví ještě před uplynutím půlroční zkušební lhůty ale nesouhlasí ODS, především ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Hádky o zdravotnictví tak vyvolávají ve vládní koalici třenice.

Je to jen drobnost, míní poslankyně
"Kolegové, kteří mají problém s tímto poslaneckým návrhem, dělají z komára velblouda. Nemá žádný dopad pro státní rozpočet. Vyhrocovat tady nějaké vnitrokoaliční spory je přinejmenším neadekvátní tomuto návrhu," řekla k tomu v pondělí Šojdrová, která odmítá, že se chce návrhem zviditelnit. "Já si s tím dělám hlavně hodně problémů," uvedla.
"Jedná se o věcný, drobný detail. To by se mělo uchopit jinak, než stranicky a politicky, ale čistě lidsky," dodala Šojdrová.

Šéf lidovců Jiří Čunek uvedl, že by Šojdrová měla s předložením návrhu počkat až na středeční schůzu lídrů vládní koalice. "To je jeho problém. Termíny (předložení) jsou mimo všechny koaliční schůzky," kontrovala místopředsedkyně lidoveckých poslanců ještě během pondělka, než ve večerních hodinách svůj názor změnila.

Šojdrová se ještě pokusí o návrhu jednat s předsedy politických stran. "Není jednoduché je dostat k jednání," postěžovala si. Podle svých slov je připravena na kompromis, ten ale závisí na tom, zda budou šéfové stran ochotni s ní debatovat.