Policie už poslala do Senátu žádost o zbavení imunity. "V senátorčiných výrocích, učiněných na adresu Romů, spatřuje policie trestný čin hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení,“ řekl mluvčí ostravského státního zastupitelství David Bartoš serveru iHNed.cz.

"Pro mne je to nová informace, nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ reagovala Janáčková, která v únoru volila Václava Klause a byla tehdy i adresátkou výhrůžného dopisu s kulkami ze střelné zbraně.

"Bohužel jsem rasistka...," říká senátorka na nahrávce

Policie případ prověřovala od loňského července, kdy předchůdce Janáčkové ve funkci starostky Radomír Michniak (ODS) nahrávku zveřejnil.

"Nesouhlasím s jakoukoliv integrací Cikánů, bohužel jsem rasistka...,“ říká Janáčková na záznamu. Ten pocházel z veřejného jednání bytového odboru na radnici z 15. srpna 2006.

Senátorka v něm dále říká: "Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno... klidně to budu křičet do celého světa.“
O kus dále senátorka vysvětluje, že Romy nemůže nikam jinam umístit. "Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty Cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je...“

Romea žádá odchod senátorky
Podle občanského sdružení Romea by se měla ostravská senátorka vzdát svého mandátu. Navíc by se měl co nejrychleji sejít senátní výbor pro lidská práva, jehož je Janáčková místopředsedkyní, a k celé věci zaujmout stanovisko.

 „Jsem příjemně překvapen, že to policie dotáhla do takového stádia. Po těch zkušenost jakým způsobem probíhalo vyšetřování rasisticky zabarvených výroků pana Čunka na adresu Romů, je to překvapení,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel sdružení Romea.

To už po zveřejnění nahrávky požadovalo, aby se Janáčková vzdala svého mandátu.

Podle Janáčkové bylo nahrávka upravená

Senátorka loni na podzim autentičnost nahrávky zpochybnila, později se k části výrokům přihlásila a přiznala, že její ostré výroky o Romech byly „neopatrné a hloupé“.

Tvrdila ale také, že s nahrávkou bylo manipulováno. "Do jaké míry, to nejsem schopna posoudit,“ poznamenala. Senátorka se bránila, že její slova byla pronesena v afektu. "Ale byla to reakce na určitou situaci,“ zdůraznila.

"Domovský“ senátní klub SNK výroky Janáčkové označil loni za „neadekvátní“.

Ztráta imunity nehrozí Janáčkové poprvé. V únoru 2006 ji policie chtěla stíhat za zneužití pravomoci veřejného činitele: jako starostka prý neoprávněné vyplatila pětimiliónové odstupné provozovateli místního koupaliště. Senátoři ji nevydali.

Není rasistka, brání Janáčkovou šéf senátorského klubu

Šéf senátorského klubu SNK Josef Novotný se loni v létě osobně přesvědčil pobytem v Bedřišce, že Janáčková není rasistka.

"Způsob řešení zvolení Janáčkovou je adekvátní situaci, kterou tam musí dennodenně řešit,“ řekl v neděli na dotaz Práva. Proto bude senátor hlasovat proti jejímu vydání.

Novotný soudí, že ODS se dostane do nezáviděníhodné situace. "Pokud bude proti jejímu vydání, bude se říkat, že to má za hlas pro Václava Klause,“ poznamenal.