"Projednali jsme olomouckou výzvu, byl potvrzen mandát předsedy," uvedla místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová po šestihodinovém jednání stranických špiček, které se protáhlo přes půlnoc. Situace ve straně se podle ní nyní zklidnila.

Z krajů sice často zazněl názor, že komunikace uvnitř strany není dobrá, volání po Bursíkově odchodu ale většina regionálních šéfů označila za nešťastný krok. Někteří přitom upozorňovali na to, že strana by se měla před krajskými volbami semknout a snažit se své problémy vyřešit bez vzájemných mediálních útoků.

Zelení si poručili mediální zdrženlivost

Dlouho předsednictvo diskutovalo o komunikaci uvnitř strany i navenek. Nejužší vedení vyzvalo stranické kolegy, aby byli při mediálních výstupech zdrženlivější a zabránili únikům informací z uzavřených jednání stranických orgánů na veřejnost.

Kuchtová chtěla do usnesení prosadit i pasáž, podle něhož předsednictvo respektuje pluralitu názorů a nevylučuje prezentaci odlišných politických názorů, které ovšem nesmějí být konfrontační nebo napadající ostatní členy. "To bohužel neprošlo," konstatovala.

Fakt, že z uzavřených jednání zelených se do médií dostávají osobní poznámky některých účastníků debaty, kritizoval před jednáním i Bursík. Zřejmě z obavy z dalších úniků informací se večerního zasedání zúčastnili výhradně jen členové předsednictva.

Zelení v krajích nepůjdou do koalice s komunisty

Zelení také přijali strategii a "jízdní řád" pro podzimní krajské volby. "Přijali jsme usnesení, že nebudeme uzavírat krajské koalice s KSČM," uvedla Kuchtová. Spolupráci s komunisty tento týden nevyloučil lídr pro nadcházející krajské volby v Libereckém kraji Jan Korytář.

Spory mezi zelenými se před dvěma týdny vyostřily poté, co Bursík omylem adresoval poslankyni Olze Zubové vulgární e-mail. Zubovou již dříve kritizoval za to, jakým způsobem se omluvila z druhé volby prezidenta. Několik dnů po té se v tisku objevily vulgarity, které měla na uzavřeném jednání vedení strany vyslovit na adresu koaliční ODS předsedkyně klubu zelených Kateřina Jacques.

Zelení volí předsedu na dva roky, řádný sjezd nejmenší vládní strany by se měl uskutečnit na začátku příštího roku. Kuchtová nevyloučila, že na něm bude s Bursíkem o nejvyšší stranickou funkci soupeřit.