V anketě budou sociální demokraté odpovídat na tři otázky. Vyjádří se k tomu, zda souhlasí s umístěním základny USA v zemi, zda jsou pro vyhlášení plebiscitu o této otázce závazného pro vládu i parlament a zda v případě, že o vybudování radaru v Brdech bude rozhodovat český parlament, mají zákonodárci za ČSSD hlasovat "jednotně v souladu s většinovým stanoviskem" strany.

Stejné otázky se objeví i v petici, k níž se budou moci připojit občané. ČSSD tvrdí, že tato iniciativa je odpovědí na postoj vlády, která podle ní odmítá dát lidem možnost se k radaru vyjádřit v referendu.

Ne všichni členové ČSSD s opakováním referenda souhlasí

Někteří sociální demokraté vyjádřili pochybnosti, zda má cenu opakovat stranické referendum k radaru, když se poměrně nedávno drtivá většina účastníků ankety vyjádřila proti radaru a pro referendum. Kriticky se k záměru postavil například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, rozpaky vyjádřili před večerním zasedáním i další další členové předsednictva.

Paroubek sice uvedl, že ani on nečeká v odpovědích žádné překvapení, anketa je podle něj reakcí na některé názory, že v ČSSD je deficit demokracie. Výsledky by vedení ČSSD mělo znát během dubna a na jejich základě se rozhodne, zda je potřeba upravit v této věci své stanovisko. Paroubek si prý neumí představit, že pokud by z ankety vzešlo silně většinové stanovisko, že by ho politici ČSSD nerespektovali.

Paroubek tento týden uvedl, že pokud by některý sociálnědemokratický zákonodárce hlasoval pro radar, neumí si představit, že by byl při příštích volbách na kandidátce. Kdyby na ní přesto byl, pak by nekandidoval on. Touto otázkou se však podle něj dnes předsednictvo nezabývalo.