Hnutí Duha tak zřejmě reaguje na dnešní sdělení ředitele správy šumavského parku Ivana Žlábka, že podle dohody s náměstkem ministra životního prostředí Mikem není situace k zásahu u Pramenů Vltavy zcela jasná, a tak se 14 dní bude monitorovat. Poté by ministerstvo spolu se správou parku mělo rozhodnout o dalším postupu. "Nicméně kompetence (rozhodnout o zásahu) je na správě parku, takže pokud by se situace i během těch 14 dnů nějak dramaticky zhoršila, tak ten zásah určitě provedeme," řekl Žlábek ČTK.

Z Bavorska přilétl kůrovec

Ve sporné lokalitě byla zatím poražena asi stovka stromů. Podle Žlábka jsou Prameny Vltavy jedním z míst, kde státní  správa povolila kácení, protože z protějšího bavorského národního parku sem přes hranice přelétl kůrovec.

Ekologové zdůrazňují, že pralesovité porosty v národních parcích jsou bezzásahovým územím a mají se ponechat přirozenému vývoji. Navíc zásahy nedoporučují ani vědci a evropské instituce.

Duha bojuje proti kácení

Hnutí Duha proti kácení stromů napadených kůrovcem bojuje se správou šumavského parku již řadu let. Poslední blokádu šumavských stromů uskutečnilo od 27. července do 21. září 1999. Podle správy parku však tím výrazně zhoršilo kůrovcovou kalamitu, když v pralese Trojmezná zůstalo neporaženo 2400 krychlových metrů "kůrovcových" stromů a brouk z nich napadl nejméně dalších 1500 stromů.