S memorandem by Parkanová předstoupila před vládu v řádu několika týdnů. V případě jeho schválení by ČR nakoupila 107 kusů transportérů v šesti modifikacích.

"Dodávky by byly zahájeny v co nejkratším termínu,“ uvedla ve středu Parkanová na tiskové konferenci po jednání vlády.

Ministerstvo s rakouskou zbrojovkou v roce 2006 podepsalo smlouvu na nákup 199 transportérů za více než 20 miliard korun. V prosinci ji ale vypovědělo kvůli tomu, že vozy neprošly kontrolními zkouškami a výrobce je nemohl dodat v termínu.

O snížení počtu kusů již mluvil premiér Mirek Topolánek (ODS) poté, co vláda odsouhlasila ministerstvu obrany vypovězení smlouvy.

:. Transportér Pandur II

Testy provede opravárenský podnik ve Šternberku

Steyr se původně testům svých transportérů podle Parkanové bránil. "Nyní je situace jiná, dodavatel v tomto smyslu ochoten je,“ uvedla ministryně.

Testy se mají konat v akreditované zkušebně, která patří pod Vojenský opravárenský podnik ve Šternberku. "V případě, že by zkoušky proběhly a jejich výsledek byl pozitivní, bude uzavřeno memorandum o porozumění mezi námi a dodavatelem. Toto memorandum je v současné době připravováno, odhaduji, že je otázka několika týdnů, kdy bude uzavřeno,“ sdělila ministryně.

Memorandum, ještě než bude definitivně podepsáno, nechá Parkanová projednat ve vládě. "V memorandu bude pravděpodobně dohodnut počet 107 kusů kolových transportérů v šesti modifikacích. Dodávky by byly zahájeny v co nejkratším termínu,“ řekla ministryně. "Armáda transportéry potřebuje a potřebuje je co nejdříve,“ dodala.

Obava ze soudní dohry

Zatím není vyjasněná finanční stránka nového obchodu, zda obrana zaplatí 100 miliónů za kus nebo se cena kvůli přepočtu fixních nákladů na jednotku zvýší.

Důvody proč se ministerstvo ke kontraktu s rakouskou firmou znovu vrátilo, jsou zatím nejasné. Jednání se Steyrem se v lednu totiž dostalo do slepé uličky a chvíli to vypadalo, že ministerstvo uvažuje o vypsání nového tendru.

Podle neoficiálních informací k návratu k původnímu kontraktu napomohlo, že soudní dohra, kterou by General Dynamics jistě vyvolal, by nebyla tak jednoznačná, jak ministerstvo obrany původně počítalo.