Kučera v tom vidí porušení nezávislosti státního zástupce a nepatřičné předjímání výsledku vyšetřování. Její úřad totiž v té době na celou kauzu dohlížel. Loni v červnu byla ale původním žalobcům odebrána s odůvodněním, že vyšetřování bylo vedeno příliš jednostranně.

„Andělová nesporně vážným způsobem pochybila, když minimálně čtyřem nezainteresovaným osobám oznámila výsledek tohoto stadia řízení,“ napsal Kučera v písemném prohlášení k žalobě na svou osobu. „Verzi pana Kučery důrazně odmítám. K věci se v současné době nemíním více vyjadřovat, ani ji komentovat, s ohledem na podanou kárnou žalobu,“ reagovala v pátek Andělová.

Andělová se o obžalobě měla vyjádřit na té samé schůzce v justičním areálu v Jihlavě, při které Kučera údajně prohlašoval, že „současná situace je velmi výjimečná, že hrozí pád vlády s ohledem na výhružky některých ministrů, a proto nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům“. Jenže byla to právě Andělová, kdo letos na údajný Kučerův nátlak upozornil své nadřízené. Na základě jejího podání nyní čeká Kučeru kárný soud, u kterého může přijít i o funkci soudce.

Hledejte nového ministra

Kučera Právu řekl, že rozhovor o Čunkovi tehdy začala sama Andělová. Údajně jej vnímal jako povídání v restauraci mezi kolegy. O tom, že je Andělová zaujatá, se prý přesvědčil, až když o Čunkovi podle něj řekla, že je „sprosťák, který sexuálně obtěžoval svou sekretářku a chodí na něj další trestní oznámení“.

Ve svém podání z 21. ledna, jež se týká celkem tří loňských schůzek s Kučerou, ale Andělová napsala: „Jen z legrace jsem se (v květnu) zeptala, zda již sehnali za Čunka náhradu, neboť vyšetřování se chýlí ke konci a za dané důkazní situace s ohledem na platnou judikaturu bude muset státní zástupce v pochybnostech žalovat.“

Podle podání Andělové měl Kučera už na předchozí schůzce konané 28. února v Brně zase říci, že tehdejší „vicepremiér Jiří Čunek se stal velkým problémem pro vládu, hledá za něj náhradu, ale ta nebude hned, a proto by nebylo dobré, kdyby nyní přípravné řízení skončilo podáním obžaloby, neboť by to způsobilo problémy v koalici a potažmo ve vládě“.

V této souvislosti prý po Andělové požadoval, zda by nešlo přípravné řízení protáhnout. Kučera to včera popřel s tím, že neměl důvod žádat o nějaké průtahy, když tehdy šetření Čunkovy kauzy teprve prakticky začínalo a bylo prý jasné, že hned tak rychle neskončí. Další účastníci mlčí Kučerovu únorovému výroku v Brně i květnovému posezení v Jihlavě měli být přítomni i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

V Jihlavě se všemi zmíněnými u stolu seděl i šéf brněnských krajských žalobců Petr Coufal, jehož úřad převzal v červnu po Andělové dohled nad Čunkovou věcí. Coufala ani Veseckou se včera nepodařilo kontaktovat. Němec se omluvil, že věc nemůže komentovat, protože je předmětem řízení a není vyloučeno, že bude vypovídat jako svědek.