Bobošíková (nezařazená) figurovala jako kandidátka KSČM do uplynulých prezidentských voleb, STEM ale prováděl průzkum ještě před oznámením její kandidatury a nemohl mít na popularitu europoslankyně vliv. Po Zieleniecovi (SNK-ED) je nejpopulárnějším europoslanec Richard Falbr (ČSSD).

Kolem čtyřiceti procent popularity získali také Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Vladimír Remek a Miloslav Ransdorf (oba KSČM), následují je Jaroslav Zvěřina a Jan Zahradil (oba ODS). Pod třicet procent získali Libor Rouček (ČSSD) a Jan Březina (KDU-ČSL).

Nejznámějším českým zástupcem v Evropské unii je eurokomisař Vladimír Špidla, kterého neznají jen čtyři procenta lidí. Špidlu kladně ohodnotilo 40 procent lidí.

S ostatními českými reprezentanty je to už horší. "Na základě srovnání s daty před volbami do EP v roce 2004 můžeme dokonce usuzovat, že i na ty české europoslance, kteří patří mezi známější, během doby část lidí pozapomněla," uvedl průzkum.

Časové srovnání podílu odpovědí "neznám ho/ji" u vybraných čekých poslanců EP v letech 2004 a 2008 (v %)
europoslanec
2004
2008
Jana Bobošíková
2
8
Josef Zieleniec
12
15
Richard Falbr
9
16
Zuzana Roithová
20
29
Vladimír Remek
10
15
Miloslav Ransdorf5
11
Jaroslav Zvěřina
21 31
Jan Zahradil
15 27
Libor Rouček 39 48
zdroj: STEM

Třetina lidí si myslí, že čeští zástupci "táhnou za jeden provaz“ a že dobře hájí zájmy voličů. Dvě pětiny občanu tvrdí, že "naši europoslanci mohou důležitá rozhodnutí EP ovlivnit“, ale jen čtvrtina dotázaných si myslí, že opravdu svou prací taková rozhodnutí ovlivňují.

"Z lidí, kteří jsou spokojeni s členstvím ČR v EU, se skoro polovina domnívá, že naši europoslanci dobře hájí zájmy našich občanů, z lidí, kteří celkově spokojeni s naším členstvím nejsou, je o tom přesvědčeno jen 15 procent," uvedl průzkum.