Týká se to zejména léků lacinějších, které jsou zároveň na lékařský předpis a také volně prodejné.

„Počet vydaných balení léků na recept letos klesl zhruba o 15 až 25 procent a prakticky se přestaly předepisovat léky, jako je paralen a ibuprofen, které byly zároveň na předpis a volně prodejné,“ řekl ve čtvrtek Petr Krpálek, předseda Grémia majitelů lékáren. Lidé ale byli z loňska předzásobeni léky.

Například loni bylo na předpis až osm procent vydaných paralenů hrazeno ze zdravotního pojištění a letos téměř nula. U ibuprofenů klesl počet vydaných medikamentů na předpis z loňských 20 na letošních pět procent.

Kde ušetřit
Lékcena na předpiscena přímorozdíl
Ascorutin3022,407,60
Ibalgin4526,5018,50
Mucosolvan73,5058,5015
oční kapky Septonex30282
Paralen309,5020,50
Pityol mast452515
Zdroj: Grémium majitelů lékáren

Jestliže si takové medikamenty pacient koupí v lékárně, poplatek 30 Kč odpadne a on výrazně ušetří. Podle Krpálka se tak Julínkovi podařilo dosáhnout cíle, aby se nečerpaly peníze na léčbu banálních onemocnění, například nejrůznější nachlazení.

Záměn léků zatím moc není
Pacienti se podle něho také více zajímají o možnost náhrady drahého léku, který jim lékař předepíše, za lék stejně účinný, ale levnější. Zatím má takový zájem zhruba pět procent lidí. V lékárnách nejsou problémy s vybíráním poplatků 30 Kč za položku na receptu.

„Navíc část z třicetikoruny se promítá do ceny léku a vyrovnává se tím nárůst DPH. Lékárníkům z ní zůstanou jen tři koruny,“ sdělil Krpálek.

Podle člena představenstva Grémia Zdeňka Blahuty výrobci levnějších, tedy generických léčiv už přicházejí s určitými nabídkami pro lékárny, které by mohly medikamenty ještě víc zlevnit. Očekává se to i s novou vyhláškou o úhradách léčiv, která by měla vyjít zřejmě v dubnu.