Klaus, který je znám svými skeptickými názory na globální oteplování, se do celosvětové diskuse o klimatu zapojuje již delší dobu. Loni v září na konferenci Organizace spojených národů v New Yorku v projevu například uvedl, že zvýšení globálních teplot v posledních letech, desetiletích a stoletích bylo v historickém porovnání velmi malé a jeho důsledky na člověka a jeho aktivity jsou v podstatě zanedbatelné.

Bursík má z projevů obavy

Ministr životního prostředí Martin Bursík ale v reakci na projev řekl, že Klaus vystoupení na konferenci OSN oslabil autoritu České republiky v oblasti klimatických změn. Prezident však nedávno před svým znovuzvolením označil svůj projev za velmi umírněný.

"Prezident má občas foukat proti větru," poznamenal Klaus v televizi Nova. Musí také bojovat za pravdu, dodal. S názory Klause však často nesouhlasí někteří čeští ekologové, podle kterých jsou informace o globálním oteplování známé již několik desetiletí.

Oscar pro Gorea překročil Rubikon

Klaus také kritizoval bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gora, který za boj proti oteplování klimatu dostal loni Nobelovu cenu za mír. "Udělením Nobelovy ceny za mír Alu Goreovi se situace dále zdramatizovala. Tím byl překročen Rubikon a klimatická propaganda se stala oficiální světovou doktrínou.

Na druhé straně ale toto ocenění přimělo mnoho lidí k tomu, aby trochu nevěřícně zakroutili hlavami a začali si klást otázky," uvedl Klaus v listopadovém rozhovoru pro německou agenturu DPA.

Informace, které odpovídají jeho pohledu na diskutabilní téma, prezident také shrnul v knize Modrá, nikoli zelená planeta.